Forum IFA UJ
Witamy na Forum IFA. . Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 09, 2024, 05:34:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
W związku z wyczerpaniem się pierwotnej formuły FORUM, rejestracja dla nowych użytkowników została
wyłączona


21502 wiadomości w 838 wątków wysłanych przez 1 użytkowników
Najnowszy użytkownik: Admin
* Strona główna Pomoc Zaloguj się Rejestracja
Forum IFA UJ  |  Kandydaci i Zainteresowani  |  Access Road  |  Wątek: filologia polska i angielska 0 użytkowników i 1 przegląda ten wątek. « poprzedni następny »
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: filologia polska i angielska  (Przeczytany 7781 razy)
Martyna Goc
« Odpowiedz #12 : Kwiecień 01, 2008, 10:36:56 pm »

A ja dalej polecam edytorstwo, zarówno ze względu na możliwość uzyskania wiedzy "wydawniczej" z pierwszej ręki, jak i na ciekawe kursy z grafiki i DTP. Nigdy nie wiadomo, co się może przydać ;-)
Zapisane
spinka
« Odpowiedz #11 : Kwiecień 01, 2008, 08:09:57 pm »

(Nie)dziękuję raz jeszcze:-D Dobrze wiedzieć, że jest ktoś, kto już w tej chwili testuje moje plany na własnej skórze i mu się to doskonale udaje:-] Mój kolega z liceum też jest na pierwszym roku komparatystyki (jeszcze nie wie, że nie zamierzam wybrać jej jako pierwszego kierunku i chyba mnie za to zamorduje, bo już planował, że mnie w październiku "wprowadzi";-) Może go kojarzysz, dość charakterystyczny człowiek, niejaki Rafał M.:) Co do samego kierunku, już w pierwszej klasie o nim myślałam, bo wydał mi się rzeczywiście najciekawszy z wszystkich oferowanych przez Instytut Polonistyki (kusząca alternatywa choćby dla specjalności nauczycielskiej), dlatego tak desperacko przy nim obstaję:-]

Pozdrawiam!
Zapisane
Joanna Rzepa
« Odpowiedz #10 : Marzec 28, 2008, 04:16:40 pm »

Co do Twojej decyzji zdawania teraz na anglistykę, a później na komparatystykę, to zdecydowanie polecam :) Ja jestem obecnie na 3 roku anglistyki i 1 komparatystyki, i myślę, że jest ona jedną z ciekawszych specjalności spośród tych oferowanych na Wydziale Polonistyki, ponieważ dość duży nacisk kładzie się tam na języki obce (2 lektoraty!) oraz prowadzone są ciekawe kursy w ramach tzw. Literatur Porównawczych (dużo literatury światowej, translacja, historia sztuki, literatura a muzyka itd.), czego nie ma na innych specjalnościach polonistycznych. Jednak rozpocząć drugi kierunek radziłabym już na drugim roku anglistyki, bo wtedy jest jeszcze w miarę luźno :) Na trzecim roku też się da, ale nieco trudniej może być z organizacją planu zajęć w ten sposób, by wszystko ze sobą pogodzić :)
Co do długości studiów, to obecnie wszystkie kierunki polonistyczne są podzielone na 3letnie studia licencjackie + 2letnie magisterskie uzupełniające, więc jeżeli zdecydujesz się na licencjat, to studiując 5 lat na anglistyce polonistykę możesz skończyć na 4 roku (jeżeli zaczniesz na 2) lub równo z anglistyką, więc czas studiów się nie wydłuża :)

Życzę powodzenia w czasie rekrutacji :)
Zapisane
spinka
« Odpowiedz #9 : Marzec 16, 2008, 07:57:26 pm »

(Nie)dziękuję:-] Moglibyście mi jeszcze powiedzieć, jak wysoki był próg punktowy na anglistyce w zeszłym roku?
Zapisane
Barbara Bogunia
« Odpowiedz #8 : Marzec 16, 2008, 05:59:45 pm »

 Bardzo dobra decyzja. Pozdrawiam i powodzenia :)
Zapisane
spinka
« Odpowiedz #7 : Marzec 15, 2008, 04:29:00 pm »

Dzięki za wskazówki:-] Trochę już sobie od czasu stworzenia tego tematu poukładałam w głowie i stwierdziłam, że w pierwszej kolejności interesuje mnie filologia angielska, więc na ten kierunek będę się przede wszystkim próbowała dostać. A jeśli dobrze pójdzie to, tak jak mówicie, na którymś z kolei roku spróbuję szczęścia na komparatystyce, zwłaszcza, że mogę przecież zrobić tylko licencjat, bo studia są dwustopniowe.

Pozdrawiam i trzymajcie kciuki, żebyśmy się mogli spotkać w październiku:D:D:D
Zapisane
Barbara Bogunia
« Odpowiedz #6 : Marzec 12, 2008, 04:32:12 pm »

 Myślę, że w zestawieniu z polonistyką to jednak na anglistyce są dużo wyższe wymagania.
Zapisane
Maciek Najbar
« Odpowiedz #5 : Marzec 12, 2008, 04:11:32 pm »

Oba kierunki są pracochłonne ze wskazaniem na anglistykę

W odniesieniu do anglistyki pozwolę sobie się nie zgodzić :-)
Zapisane
Martyna Goc
« Odpowiedz #4 : Marzec 12, 2008, 08:39:19 am »

A najlepiej zamiast zdawać na "zwykłą" polonistykę, iść na edytorstwo.
Zapisane
Barbara Bogunia
« Odpowiedz #3 : Marzec 11, 2008, 11:53:14 pm »

 Eh widzę, że masz sporo rozterek:) Możesz zdawać teraz na obydwa kierunki? Wyniki egzaminów wstępnych na pewno dużo podpowiedzą. Oba kierunki są pracochłonne ze wskazaniem na anglistykę, na której oprócz uczenia się konkretnych informacji (np. z historii, językoznawstwa) trzeba pracować nad samym językiem, z którym nie powinno się mieć większych problemów idąc na te studia. Studiowanie dwóch kierunków i to dwóch filologii jest możliwe, ale zaczynanie ich równolegle nie jest warte polecenia. Naprawdę lepiej spojrzeć w harmonogram zajęć na obydwu kierunkach i zastanowić się kiedy się to technicznie da zrobić. Czasem naprawdę lepiej wstrzymać się z czymś i przedłużyć czas studiów niż narobić sobie bałaganu w głowie od nadmiaru wszystkiego. Nie obawiaj się, nic Ci nie ucieknie.
Zapisane
Kasia Antoniak
« Odpowiedz #2 : Marzec 11, 2008, 11:33:31 am »

Jeśli chcesz tłumaczyć to zacznij od fil.ang. Takie jest moje zdanie :) Wiadomo, trzeba znać do tego język ojczysty, ale tu w IFA mamy takie zajęcia jak Stylistyka języka polskiego, na każdych zajęciach z tłumaczenia i tak omawia się takie kwestie.. A do pewnej wrażliwości na język ojczysty polonistyka nie jest potrzebna :) A tak jak mówisz zacząc polonistykę możesz zawsze później jeśli będziesz uważała, że tego chcesz i potrzebujesz :)

Powodzenia :)
Zapisane
spinka
« Odpowiedz #1 : Luty 17, 2008, 08:01:57 pm »

Witam:-]

Zacznijmy od tego, że chciałabym studiować polonistykę i anglistykę; pierwszą - z czystego sentymentu do ojczystego języka;), a także dlatego, że, jak sądzę, przyda mi się wykształcenie polonistyczne w pracy tłumacza, o której marzę, drugą...właściwie z podobnych pobudek;) I tu pojawia się problem, bo nie wiem, od której filologii zacząć i czy jest w ogóle fizycznie możliwe studiowanie obu naraz... Obawiam się, że nie bardzo, bo oba kierunki są raczej pracochłonne, a ja, mimo że jestem w stanie sporo poświęcić dla ulubionych przedmiotów;), nie chcę całkowicie rezygnować z szeroko pojętego życia towarzyskiego;)
Mój pierwotny plan był taki, że zacznę od polskiego lub angl, a drugi kierunek dołożę sobie na II lub III roku, ale to z kolei automatycznie wydłuża czas studiów, a przecież kiedyś wreszcie trzeba zacząć pracować heh;), poza tym nie wiem, czy nie będą mi potrzebne jakieś dodatkowe kursy, jeśli o tłumaczenie chodzi...Eh no nie wiem, nie wiem, co wykombinować, żeby nie rezygnować z żadnego kierunku... Pomijając, że muszę najpierw zdać maturę;P A propos - powiedzcie mi, pierwszoroczniacy, jak rewelacyjnie trzeba było zdać w tamtym roku angielski, żeby się dostać?;P

Pozdrawiam:-]
Zapisane
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Forum IFA UJ  |  Kandydaci i Zainteresowani  |  Access Road  |  Wątek: filologia polska i angielska « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2011, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!