Forum IFA UJ

Kandydaci i Zainteresowani => Access Road => Wątek zaczęty przez: aga w Maj 17, 2006, 08:31:53 pm

Tytuł: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: aga w Maj 17, 2006, 08:31:53 pm
Hmmmmmm... No, właśnie, studia w IFA. BArdzo poważnie się nad nimi zastanawiam i jako cel stawiam sobie Kraków, ale zanim złożę papiery, chciałabym zapytać krakowskich studentów, jaki jest poziom nauczania angielskiego na UJ. Niestety nie będę się mogła zjawić na Festiwalu Nauki i zasięgnąć porad osobiście, stąd ten przydługi wątek właśnie tutaj, na forum.
A więc drodzy studencki IFA UJ!
Czy możecie powiedzieć coś więcej o "zadach i waletach" waszego kierunku? Dotychczas dochodziły do mnie sprzeczne opinie na ten temat. Podobno - proszę się tu nie obrażać, powtarzam, co mi mówią - że najlepsza jest anglistyka w Poznaniu, natomiast krakowska przedstawia sobą niezbyt wysoki poziom. Bardzo chciałabym tę informację zweryfikować: co jest na Uj rzeczywiście zaniedbane, a jakie przedmioty naprawdę mocne? Na co stawia Kraków?

Thanks from the mountain.  :wink:
Tytuł: Odp: Festiwal Nauki
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 17, 2006, 09:54:11 pm
hmm a to ciekawe. niezbyt wysoki poziom? hmmm no nie wiem... raczej sie nie zgadzam:) wszytkie przedmioty sa na prawde mocne, nic nie jest zaniedbane. nie ufaj wszystkim opiniom, szczegolnie tym sprzecznym
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Maj 17, 2006, 10:36:45 pm
Zdecydowanie polecam składać papiery na UJ.
Zajęcia prowadzone są tutaj na bardzo, bardzo wysokim poziomie! Tego posta piszę z uniwersytetu w Kolonii (jestem na wymianie), więc mam szerszą perspektywę 8)
Do zalet IFA UJ należy też niepowtarzalna atmosfera studiowania :D
Napisz jeszcze co Cię interesuje! Literatura angielska? Jeśli tak to UJ będzie szczególnie dobrym wyborem!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 17, 2006, 10:56:31 pm
to samo mozna powioedziec o literaturze amerykanskiej, metodyce, lingwistyce i tlumaczeniu:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Maj 17, 2006, 11:03:29 pm
Moim zdaniem nie ma sensu ocenianie czy to UJ czy UAM czy może UMCS jest lepszy, bo tu, tam i jeszcze tam są świetni, doświadczeni fachowcy i jeśli ktoś chce się czegoś nauczyć, to się nauczy. Nie ma co oczekiwać, że dostanie się wszystko na tacy.

A za czym bym optował? Za Krakowem, oczywiście! Drugiego takiego miasta nie ma w Polszy, może Wrocław mógłby jeszcze powalczyć...Tak więc zapraszamy, Chłopcy z Huty czekają na Twoją komórkę :twisted:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: katarzyna polowiec w Maj 17, 2006, 11:16:08 pm
Krakowska anglistyka za to jest najstarsza (podobno) i najbardziej (podobno) prestizowa. Tak kiedys slyszalam. Poza tym uwazam za powazna obelge stwierdzenie, ze przedstawia soba niezbyt wysoki poziom. Zapraszam na kurs gramatyki opisowej tudziez tlumaczenia - w celu werysfikacji pogladow, rzecz jasna.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Maj 17, 2006, 11:44:48 pm
 :lol: :lol: :lol:
"za tę dłoń podniesioną nad polską..." :wink:
ech, cudownie patrzeć jak baboony zapominają krzywdy, jakie im czwarte piętro nasze szacowne wyrządziło, w obliczu zagrożenia z zewnątrz zwierając szyki i dzielnie stając w jego obronie 8) wzruszające, zaiste :)

aga, a czego konkretnie spodziewasz się po anglistyce? co rozumiesz przez "wysoki poziom"? co najbardziej cię interesuje, czego poszukujesz? łatwiej by było powiedzieć czy kraków będzie w stanie sprostać twoim wymaganiom  :)

osobiście bardzo sobie chwalę te studia, mimo wszelkich ich niezaprzeczalnych braków :D
przede wszystkim atmosfera jest tu sympatyczna, życzliwa, nie ma zamordyzmu, wykładowcy dłoń pomocną do studenta w potrzebie wyciągają, leżącego zaś nie kopią 8)
powoli rusza koło naukowe, dotąd z lekka nienaoliwione :wink: od paru lat aktywnie działa sekcja teatralna.
 
zajęcia, jak zajęcia. jak wszędzie, jedne świetne, na inne lepiej spuścić zasłonę milczenia - miejsce to jakich wiele na ziemi. pan nosal trafnie to ujął. może trafisz w toku swojej edukacji na admina tego forum. to może być dla ciebie - jak dla wielu tutaj - prawdziwe life-altering experience :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Juszczęć w Maj 18, 2006, 12:18:32 am
jaki jest poziom nauczania angielskiego na UJ.

Nie jestem pewien, czy mozna tu mowic o nauczaniu angielskiego.. Sa oczywiscie zajecia szlifujace i polerujace kryjace sie pod kryptonimem PNJA (Praktyczna Nauka Jezyka Angielskiego), ale do IFA idzie sie juz raczej ten angielski znajac i to na calkiem niezlym poziomie - liczyc mozna za to na szlify fonetyczno-fonologiczne, gramatyczne (wszelkiej opisowo-kontrastywno-historycznej i innej masci), umiejetnosci pisania, rozumienia tekstu pisanego i inne. A poza tym filologia jak polska, tylko po angielsku i skupiajaca sie na innym kregu kulturowym - masa literatury tak angielskiej i satelitarnej, jak i amerykanskiej. Poza tym lacina, historia, filozofia, psychologia - zreszta nie bede wymienial nazw wszystkich przedmiotow - jesli Cie interesuja, to mozesz sprawdzic czego obecnie uczy sie kazdy rok tutaj (http://www.filg.uj.edu.pl/ifa/studia.php).
4ty i 5ty rok to specjalizacje - w wiekszosci ciekawe i spelniajace oczekiwania, ale z ograniczona iloscia miejsc, wiec trzeba o nie troche porywalizowac (apropos wad) - chociaz z wprowadzeniem dwustopniowego trybu studiow na IFA za jakis czas ma sie to jakos zmienic podobno..

Cytuj
Czy możecie powiedzieć coś więcej o "zadach i waletach" waszego kierunku? Dotychczas dochodziły do mnie sprzeczne opinie na ten temat. Podobno - proszę się tu nie obrażać, powtarzam, co mi mówią - że najlepsza jest anglistyka w Poznaniu, natomiast krakowska przedstawia sobą niezbyt wysoki poziom.

Tak jak mowisz - opinie sa rozne.. Nie mam pojecia jak jest na anglistyce w Poznaniu, ale ja slyszalem wybierajac sie tu na studia, ze najlepsza jest wlasnie fil.ang. na UJ. Kolejna opinia do kolekcji: konczac piaty rok jestem bardziej niz pewien slusznosci wyboru i nie wyobrazam sobie siebie nigdzie indziej (+ szkoda, ze to sie juz konczy..) - ze studiow i ich jakosci jestem bardzo zadowolony, a oprocz tego trzeba dodac studiowanie w Krakowie - tego nie da sie przecenic  :wink:
Bardzo polecam!  :mrgreen:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Maj 18, 2006, 06:31:04 am
Cytat: aga
Podobno - proszę się tu nie obrażać, powtarzam, co mi mówią - że najlepsza jest anglistyka w Poznaniu, natomiast krakowska przedstawia sobą niezbyt wysoki poziom
hmm, tak sie sklada, ze dostalam sie i do poznania i do krakowa. wybralam krakow i to najlepsze co moglo mi sie przytrafic :D

- kameralny rok (75 glodnych wiedzy na poczatku studiow, w tej chwili 46 - a propos poziomu nauczania... :wink:) zamiast 150-osobowego spedu w stolicy wielkopolski
- przyjazna atmosfera to nie mydlenie oczu IFA-entuzjastow, zapraszam do odwiedzenia chociazby sekretariatu czy biblioteki
- uwaga... fanfary... nie ma wyscigu szczurow! ifa to chyba ostatnia instytucja szkolnictwa wyzszego w polsce ktora sie takowa "nietknieta" ostala
- preznie dzialajace forum :wink:
- no i oczywiscie krakow - najlepsze miejsce pod sloncem oraz zycie towarzyskie across-ifowe 8)


ehh wzruszylam sie :D


aha
przypomnialo mi sie
nie wiem jak sytuacja przedstawiala sie rok temu ale jak ja zdawalam to bylo prawie 22 osoby na miejsce :roll: z tego co wiem to w poznaniu ta liczba byla skromniejsza
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 18, 2006, 01:26:46 pm
no mam nadzieje ze aga jeszcze zajrzy na to forum bo kika calkiem ciekawych wypowiedzi sie trafilo. a co do oceniania i porownywania: to wszystko jest strasznie subiektywne i jak juz ktos sie uprze i bedzie twierdzil ze uj jest slaby a ifa nic soba nie reprezentuje to raczej nie da sie takiego osobnika przekonać. albo polubisz studia albo z nich wylecisz i tyle. mysle ze sporo ludzi sie ze mna zgodzi jesli powiem ze wysoki poziom angielskiego na poczatku studiow nie jest tak bardzo wazny jak sie moze wydawac. tutaj angielski po prostu trzeba znac i uzywac go jak wlasnego jezyka do czytania, pisania, uczenia sie, komunikacji. polski nie jest wcale potrzebny (no chyba ze na łacinie:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Maj 18, 2006, 02:57:44 pm
polski nie jest wcale potrzebny (no chyba ze na łacinie:)
Oj, tu bym Marku się nie zgodził bo znajmość literatury polskiej bardzo pomaga - nie mówiąc o tłumaczeniach, gdzie bez znajomości polskich kolokacji nie dasz sobie rady 8) Ja bym powiedział, że ważna jest dobra znajomość j.polskiego i angielskiego, oraz... takie coś we krwi, że Ci znajomość tych języków nie wystarczy i chcesz dowiedzieć się więcej, i więcej, i więcej :D
Swoją drogą... pamiętam zgrupowanie desperatów przed egzaminem wstępnym, z których cześć nerwowo przeglądała gramatykę Siudy i tabele czasowników nieregularnych he he
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 18, 2006, 04:20:57 pm
wiesz, chodzilo mi raczej o pierwszy rok i poczatek studiow. tlumaczen sie wtedy nie robi, a kolokacje przydaja sie ale angielskie na egzaminie z pnja. wiele osob pyta sie i dziwi ze na ifa [prawie] wszystko jest po angielsku. nie bylo to dla ciebie malym szokiem? ja po pierwszym roku z tego co pamietam mocno sie odzwyczailem od polskiego szczegolnie w formie pisanej. no i jeszcze ksiazki.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Maj 18, 2006, 05:25:23 pm
a jak tak, to masz rację 8)
Ja pamiętam jakim szokiem dla mnie był pierwszy wykład - od razu na głęboką wodę: gramatyka opisowa  :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 18, 2006, 08:09:47 pm
albo lingwistyka. szok! + powódź wiedzy!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Kawalec w Maj 18, 2006, 08:32:54 pm
Cytat: aga
- uwaga... fanfary... nie ma wyscigu szczurow! ifa to chyba ostatnia instytucja szkolnictwa wyzszego w polsce ktora sie takowa "nietknieta" ostala

 :?

Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: aga w Maj 20, 2006, 11:47:02 am
Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze - bardzo mi pomogły i oczywiście zmieniły punkt widzenia.  :D
Dalsze pytania:

Na jakim poziomie jest lektorat drugiego języka (tzn. czy jeśli wybiorę francuski, to rzeczywiście zmuszą mnie do wysiłku także i na tym języku, żebym nie tylko byłki umiała kupować..  :wink: )

Jak literatura brytyjska? Nie ukrywam, że to jest właśnie ta część filologii, która interesuje mnie najbardziej (macie u siebie szekspirologów, dickensologów..?)

I na koniec czy istnieją zajęcia mniej lub bardziej zbliżone do językoznawstwa? Rozwój j. angielskiego, porównanie z innymi językami itp. Pytam po laicku, bo termin "gramatyka opisowa" czy "gramatyka historyczna" niewiele mi mówi od strony zawartości.

Przyjemności studiowania w Krakowie nie kwestionuję, a wręcz przeciwnie - właśnie dlatego zadaję pytania ni z gruszki ni z pietruszki, żeby się ostatecznie upewnić, że UJ to dobry wybór.
 :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Maj 20, 2006, 12:27:06 pm
Na jakim poziomie jest lektorat drugiego języka (tzn. czy jeśli wybiorę francuski, to rzeczywiście zmuszą mnie do wysiłku także i na tym języku, żebym nie tylko byłki umiała kupować..  :wink: )
Moim zdaniem to najsłabsza strona tych studiów - ja osobiście na lektoracie nie nauczyłem się praktycznie nic (choć też, między Bogiem a prawdą, za bardzo się nie starałem). 1.5 godziny tygodniowo, nawet jeśli przez cztery lata, to o wiele za mało...
Cytuj
Jak literatura brytyjska? Nie ukrywam, że to jest właśnie ta część filologii, która interesuje mnie najbardziej (macie u siebie szekspirologów, dickensologów..?)
Cóż, to specjalność IFA UJ  :D Jeśli interesuje Cię lit. brytyjska to bez wachania zapisuj się do nas! A co szekspirologów... w IFA UJ pracuje profesor Gibińska - jedna z najwybitniejszych w Polsce znawczyń tematu  8)
Cytuj
I na koniec czy istnieją zajęcia mniej lub bardziej zbliżone do językoznawstwa?
Są, są i to nawet bardzo zbliżone...
Przeanalizuj sobie dokładnie listę kursów wraz z wyjaśnieniami - jest na stronie IFA!!!

EDIT: Niech ktoś jeszcze się wypowie, bo ja chyba obiektywny nie jestem 8)
Cytuj
Przyjemności studiowania w Krakowie nie kwestionuję, a wręcz przeciwnie - właśnie dlatego zadaję pytania ni z gruszki ni z pietruszki, żeby się ostatecznie upewnić, że UJ to dobry wybór.
 :)
a jakże  :mrgreen:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Maj 20, 2006, 12:40:11 pm
Cytat: wlq
Jeśli interesuje Cię lit. brytyjska to bez wachania zapisuj się do nas!
ja bym sie jednak zawahala nad tym wachaniem :mrgreen:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 20, 2006, 01:11:34 pm
Cytat: wlq
Jeśli interesuje Cię lit. brytyjska to bez wachania zapisuj się do nas!
ja bym sie jednak zawahala nad tym wachaniem :mrgreen:
a pisalem ze o polskim mozna zapomniec, ale juz na pierwszym roku. a lektorat jak lektorat, jesli chcesz sie nauczyc to sie nauczysz, jesli nie to nie. czasem leń wygrywa.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Maria Magdalena Kardel w Maj 20, 2006, 02:09:34 pm
Z ta literaturą to jest tak śmiesznie (przynajmniej z mojego punktu widzenia), że kiedy przetrwa się fazę kompletnego oszołomienia związanego z koniecznością dyskutowania po angielsku, zajęcia z literatury zaczynają przypomninać polski w liceum, a więc raczej uczciwe rzetelne zajęcia mające nas wyposażyć w jakąśtam wiedzę o bohaterach i motywach. Znajomość literatury jest raczej wymagana na poziomie "zielonego pojęcia", a głębsze badania trzeba robić na własną rękę.

Jak dla mnie brakuje specjalizacji z literatury staroangielskiej/gramatyki historycznej - akurat historia literatury angielskiej obejmuje też kilka stuleci przed Szekspirem, więc dlaczego nie ma możliwości zajmowania się właśnie tym? Może "Beowulf" i dumbe fuglas należą do tej szczególnie zmorowatej części kanonu anglistycznego, a może po prostu wszyscy zakładają, że młodzież z natury rzeczy nie chce paprać się w starociach? Mi tego bardzo brakuje, poza tym rola staroangielskiego w przyswajaniu innych języków germańskich jest nie do podbicia:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Sabina Szablowska w Maj 20, 2006, 02:26:38 pm
Na jakim poziomie jest lektorat drugiego języka (tzn. czy jeśli wybiorę francuski, to rzeczywiście zmuszą mnie do wysiłku także i na tym języku, żebym nie tylko byłki umiała kupować..  :wink: )

No niestety, jak juz zostalo powiedziane - lektorat nie jest na zbyt wysokim poziomie. Podobnie jak cala reszta UJotu (prawie cala) uczymy sie w Studium Jezykow Obcych (albo Studium Nauczania Jezykow Obcych, nie pamietam jak to sie nazywa). Ale jesli komus zalezy na wyzszym poziomie to jest proste wyjscie, mianowicie zapisac sie na lektorat na Filologii Romanskiej. Tam drugiego jezyka ucza wykladowcy z samej fil.romanskiej, czyli np studentow iberystyki ucza wykladowcy fil.francuskiej czy wloskiej itp. Zajecia odbywaja sie 2 lub 3 razy w tygodniu, wiec jest ich wiecej niz u nas. Caly lektorat jest duzo bardziej intensywny, jak taki porzadny kurs. Nie da sie go skonczyc i stwierdzic, ze niczego sie czlowiek nie nauczyl. Oczywiscie zaliczenie tamtego letoratu oznacza, ze u nas juz nie trzeba zaliczac. Ale mozna tez chodzic na dwa lektoraty. Swoja droga, fil.romanska znajduje sie pare pieter nad angielska, wiec nie tzreba daleko chodzic :)

ps. Na romanskiej chyba nawet łaciny uczy ktos bezposrednio z filologii klasycznej, a nie ze Studium...
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Maj 20, 2006, 02:46:20 pm
Jak dla mnie brakuje specjalizacji z literatury staroangielskiej/gramatyki historycznej - akurat historia literatury angielskiej obejmuje też kilka stuleci przed Szekspirem, więc dlaczego nie ma możliwości zajmowania się właśnie tym? Może "Beowulf" i dumbe fuglas należą do tej szczególnie zmorowatej części kanonu anglistycznego, a może po prostu wszyscy zakładają, że młodzież z natury rzeczy nie chce paprać się w starociach?

Jak najbardziej się zgadzam! Ja też odczuwam nieodpartą chęć "paprania się w starociach". A trzeba przyznać, że korpus literatury staroangielskiej wcale taki ubogi nie jest (od drobnych riddles i charms przez różne Battles na Beowulfie samym kończąc - morze jest to szerokie i glębokie) a znajomość Old English jest nieoceniona w zrozumieniu tych tekstów w sposób wykraczający poza takie dość pobieżne zaznajomnienie się z tematem, jakiego wymaga się od nas na pierwszym roku. Już nawet szersza specjalizacja "średniowieczna" bylaby niezwykle ciekawa. Można by się zająć wtedy nawet i lit. celtycką (w ramach szerszej kultury Wysp Brytyjskich) i nie tylko o romansach arturiańskich mówię ;). Ale niestety mam wrażenie, że problemem jest brak kadry, a nie brak chęci ze strony studentów. O ile się nie mylę, (a jeśli się mylę to proszę mnie poprawić) nikt się u nas tak za bardzo lit. staroangielską nie zajmuje, prawda? 
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 20, 2006, 03:10:18 pm
co do lit staroangielskiej: dla chcacego nic trudnego, na 4 roku mozna sie zajmowac czym sie chce w ramach specjalizacji, a na pewno promotor pracy magisterskiej tez by sie znalazl. tak mi sie przynajmniej wydaje. a kanon jest tak ubogi w stare teksty poniewaz to kanon. wpojenie 'zielonego pojecie' o prawie wszystkim to jego cel i dlatego być może ni jest wystarczająco głęboki. nie da sie spelnic zachcianek wszystkich studentów na raz, prawda?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Maj 20, 2006, 03:53:22 pm
Po pierwsze, Marku, nie chodzilo o to by więcej 'starszej' literatury znalazlo się w kanonie, bo oczywiście jest to zrozumiale, ze nalezy ograniczyć się do niezbędnego minimum jeśli calą historię literatury trzeba zmieścić w 2 lata. Chodzi o to, by później byla możliwość zajęcia się tekstami starszymi, a jeżeli popatrzymy na stronę IFA i dostępne tam specjalizacje i seminaria magisterskie to nie mają one w tytule ani slowa o średniowieczu. Ja wiem, że magisterkę można zawsze z takiego zakresu pisać (nawet przeglądalam w bibliotece katalog prac mgr i znalazly się dwie na krzyż z tego zakresu) i również wiem, że tak naprawdę nasza wlasna praca liczy się najbardziej, ale... czasami regularne zajęcia wspomagające pracę wlasną dają najlepszy efekt. A na calej IFA nie ma chyba nawet *opcji* ze średniowiecza.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 20, 2006, 04:10:16 pm
prawda, prawda, duzo sredniowiecza nie ma. no ale jesli chcesz sie czyms zajac bardziej dokladnie to zajec z tego 'czegos' i tak nie bedzie. moga byc jedynie jakos powiazane z twoim ulubionym topikiem. wezmy np seminarium magisterskie z lit amerykanskiej: zajecia sa bardzo ciekawe, duzo sie mozna na nich dowiedziec ale raczej ogolnie i bez strasznego wglebiania sie (nie ma po prostu na wszystko czasu). o pisarzu o ktorym pisze magisterke przez 2 lata seminarium byly jedne zajecia, ktore zreszta sam prowadzilem:) wiem, seminarium z literatury to o wiele wiecej niz kompletny brak zajec ze sredniowiecza no ale z tego co napisalem morał jest taki ze jesli cos cie na prawde interesuje to research i tak musisz zrobic sama, ktos moze cie jedynie naprowadzic. podciagam to troche pd niezależność studiowania i wolność studenta

btw, fajne dewiacje
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Maj 20, 2006, 04:27:23 pm
...ale jesli chcesz sie czyms zajac bardziej dokladnie to zajec z tego 'czegos' i tak nie bedzie. moga byc jedynie jakos powiazane z twoim ulubionym topikiem. (...) jesli cos cie na prawde interesuje to research i tak musisz zrobic sama, ktos moze cie jedynie naprowadzic. podciagam to troche pd niezależność studiowania i wolność studenta

Zdaję sobie z tego sprawę ;), ale wydaje mi się, że wlaśnie nawet zajęć ogólnie powiązanych z topikiem Średniowiecza jest jak na lekarstwo, zwlaszcza, ze juz nawet nie mówię o konkretnym zagadnieniu z rodzaju... "motyw czegoś-tam w poezji staroangielskiej" albo "różne przedstawienia Camelotu w romansach arturiańskich" etc. (ależ wymyślam!:D), tylko mówię o bardzo ogólnej wiedzy. Prawda jest taka, że troszkę innego podejścia wymaga zajmowanie się, dajmy na to, literaturą XX-wieczna, a innego literaturą średniowieczną (nie wspominając o tym, że samo średniowiecze trudno nazwać okresem jednolitym;)) - nieco inny jest warsztat, inny jest zakres problemów. Innej wiedzy ogólnej wymaga od ciebie zajmowanie się jakimś szczególnym aspektem. I tu znów pojawia się problem języka staroangielskiego (bo od bidy Middle English da się na wlasną rękę opanować). Nie mówię, że się nie da samodzielnie nauczyć, mówię, że latwiej byloby mieć background od kogoś kto się na tym zna. Podsumowując, fajnie byloby mieć "narzędzia", dzięki którym moglabym zrobić research sama, jak przystalo na niezależnie studiującego studenta ;) Choć oczywiście, że skończy się na absolutnie samodzielnym wgryzaniu się w temat ;)

btw, fajne dewiacje
A dziękuję. Anglo-Saxon Heroic Code do mnie przemawia. :lol: :twisted:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Maj 20, 2006, 04:35:56 pm
Dario, podaż i popyt...
Zbyt mało osób interesuje się podobnymi rzeczami aby były na ten temat zajęcia. Już Szekspir wzbudza wśród ludzi mieszane uczucia... A jak myślisz, dlaczego z całego obecnego IV roku na seminarium z "Politics in Shakespeare" znalazły się 4 osoby (w tym trzy z różnych przyczyn IV rok powtarzające :D :D :D)? Ja sam bardzo, bardzo chętnie widziałbym u nas zajęcia z kultury celtyckiej albo z baśni ludowych jako opcje, ale obawiam się, że niewiele osób by sie na nie zapisywało
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Maj 20, 2006, 04:41:03 pm
Oj, Welleq, co to tych baśni i Celtów, to nie bylabym tego taka pewna. ;) Poza tym, to by trzeba sprawdzić, że się tak wyrażę empirycznie, a nuż się okaże, że osób zainteresowanych czymś takim byloby więcej? W tym momencie przychodzi mi do glowy co najmniej 5-6 osób i to tylko z 1szego roku, więc na jedną opcję myślę, że by się zebralo wystarczająco chętnych - problem w tym, że nie ma osoby, która by mogla coś takiego poprowadzić.
A co do seminarium, to może czlon "Politics" jest bardziej odstraszający niż "Shakespeare"?  :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Juszczęć w Maj 20, 2006, 04:53:03 pm
Oj, Welleq, co to tych baśni i Celtów, to nie bylabym tego taka pewna. ;)

Celtowie sa juz nie tylko trendy i jazzy, ale nawet country, wiec wydaje mi sie, ze popyt by sie znalazl  8)

I tu znów pojawia się problem języka staroangielskiego (bo od bidy Middle English da się na wlasną rękę opanować). Nie mówię, że się nie da samodzielnie nauczyć, mówię, że latwiej byloby mieć background od kogoś kto się na tym zna.

Chyba czegos tutaj nie rozumiem.. A zajecia z gramatyki historycznej na 3im roku? Przeciez potem wszyscy dyskutuja na temat dumbe hundas, ktore ne magon beorcan, a lisciki na psychologii puszczaja sobie w zapisie runicznym.. Czy to nie jest odpowiedz na the OE problem?

Poza tym niech ktos zweryfikuje moja skleroze, ale czy obecny 5ty rok nie mial czasem do wyboru jakiejs specjalizacji z literatury, czy tez dramatu sredniowiecznego? I czy czasem brak chetnych nie doprowadzil do znikniecia takiej opcji, jesli chodzi o wybor seminarium?  :wink:

Wydaje mi sie, ze jest tak jak napisal Wellek: podaz i popyt...
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Maj 20, 2006, 04:59:06 pm
Znajomość literatury jest raczej wymagana na poziomie "zielonego pojęcia", a głębsze badania trzeba robić na własną rękę.
Czy ja mogę odbiec trochę od głównego marketingowego nurtu dyskusji i wyprodukować na początek przydługi komentarz ogólny nt. spraw wewnętrznych? :wink: To o czym pisze Marysia, to chyba niestety problem, który nie tylko zajęć literackich dotyczy :) Wypowiadam się jako miłośniczka językoznawstwa oczywiście. Nasza edukacja w IFA, mam wrażenie (a rzut oka na tytuły kursów w indeksie temu wrażeniu nadaje walor obiektywności :wink:), w ogóle kończy się na wstępach do wszystkiego, a wstępy te z definicji  w zdobyciu wiedzy szerszej niż teleturniejowa pomóc nie mogą. Osobiście mam o to czasem trochę młodzieńczo buńczucznego żalu, ale potem przychodzi chwila zastanowienia. Wydaje mi się, że tak naprawdę sami w dużej mierze jesteśmy sobie winni. Nie zauważyłam, żeby wielu spośród nas (zaznaczam, że mówię tu również o sobie) naprawdę starało się aktywnie ten stan rzeczy zmienić. A przecież, że tak nadużyję cytatu, podobno "lawina od tego bieg swój zmienia po jakich toczy się kamieniach." Zajęcia są u nas różnie prowadzone, ale moglibyśmy im nadać inny charakter, gdybyśmy posiadali trochę inicjatywy nieograniczającej się do przeklinania pod nosem. Nie zauważam u nas na zajęciach wielu prób podjęcia dyskusji dążących do wykroczenia poza płytki poziom "zielonego pojęcia", czy też przekierowania dyskusji już się toczących na inne tory. Z pomysłami nie wychodzimy. Propozycji nie artykułujemy. Wiem też skądinąd, że jest co najmniej paru wykładowców, którzy byliby skłonni pracować inaczej i wyjść nam naprzeciw. Niestety niektórzy (bez nazwisk :)) mają uzasadnione moim zdaniem wrażenie, że studentom, z przeproszeniem, po prostu zwisa ich praca. Często bywało tak, że tekst przed zajęciami przeczytały trzy osoby na dwanaście, a i te przez półtorej godziny trwały w sennym omdleniu. Nie sądzicie, że coś tu szwankuje? Moglibyśmy się lepiej porozumieć na linii student- wykładowca z pożytkiem tak dla obu stron, jak i dla całokształtu IFA.

Cytat:  Marek
dla chcacego nic trudnego, na 4 roku mozna sie zajmowac czym sie chce w ramach specjalizacji, a na pewno promotor pracy magisterskiej tez by sie znalazl.
Tu się akurat nie zgodzę. Spróbuj napisać pracę z gramatyki historycznej w ramach seminarium ze stylistyki :lol: Są tacy pośród nas (np. ja), którzy nie są supergeniuszami z wizją habilitacji przed trzydziestką i poprowadzenie za rękę u początku drogi bardzo by im pomogło. Może inaczej jest z literaturą, ale mam wrażenie, że w językoznawstwie jest sporo ślepych zaułków, w które nieuświadomiony jeszcze przeciętny magistrant może trafić wybierając nieodpowiedni temat. Potrzebny jest ktoś z szerszym oglądem, bogatszym doświadczeniem, kto pomoże tych zaułków uniknąć. Niestety, faktycznie o promotora trudno.

Cytat: Daria
że by się zebralo wystarczająco chętnych - problem w tym, że nie ma osoby, która by mogla coś takiego poprowadzić.
Kolega z piątego roku sugerował ostatnio na innym podforum, że "w młodości siła" :wink: Daria, śmiało do przodu, masz przed sobą zadanie na przyszłość! :D

Póki co, byt można sobie poprawić organizując kółko miłośników starszej literatury angielskiej. Posty powyższe dowodzą, że paru by się znalazło. Sorry, że z taką banalną propozycją wychodzę, ale jestem ostatnio w euforii dzięki temu, co robią Welleq oraz dziewczyny z III roku, matki założycielki koła językoznawców :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Maj 20, 2006, 05:05:47 pm
ooops, dopiero sobie przeczytałam naprawdę dokładnie posty, które powstały podczas tworzenia powyższej epistoły :) przepraszam wszystkich za powielanie treści ich własnych wypowiedzi - tak w ogóle, to cieszę się, że się zgadzamy :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Juszczęć w Maj 20, 2006, 05:24:14 pm
Czy ja mogę (...), ale jestem ostatnio w euforii dzięki temu, co robią Welleq oraz koledzy językoznawcy z koła :D

Hear, hear :!:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 20, 2006, 05:41:49 pm
tak czy inaczej pierwszy rok to jeszcze troche za wczesnie na wybieranie specjalizacji (oczywiscie w moim skromnym odczuciu. ja na 1st to nie mialem pojecia 'so dalej i dlaczego') co do prac stylistyczno-gramatyczno-historycznych: wykladowcy czesto nie pozwalaja pisac prac za trudnych, na zbyt szeroki temat, na ktory student mimo szczerych checi potrafilby napisac jedynie niezbyt wartosciowa prace a musialby sie tez nameczyc. to tak dla naszego dobra. a tak przy okazji to czy ci biedni mnisi zamknieci w klasztorach w 11 wieku mieli jakaś stylistyke? laik ze mnie
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Maj 20, 2006, 05:59:51 pm
wykladowcy czesto nie pozwalaja pisac prac za trudnych, na zbyt szeroki temat, na ktory student mimo szczerych checi potrafilby napisac jedynie niezbyt wartosciowa prace
umówmy się może, że z zasady prace magisterskie szczególnej wartości sobą nie prezentują (no chyba że masz jakieś złudzenia dotyczące rezultatów swojego wysiłku :wink:) nie o rewolucje też chyba w ich pisaniu chodzi. jak rozumiem, ci mnisi dalej to przytyk do mnie  :wink: źle się zrozumieliśmy. nie chciałabym pisać rozległej i ambitnej pracy, jak to ująłeś - "stylistyczno-gramatyczno-historycznej", a w miarę możliwości prostą, zawężoną i łopatologiczną z dziedziny gramatyki historycznej, ale seminarium językoznawcze akurat w tym roku dotyczy stylistyki, więc to raczej trudne, zwłaszcza że jestem mało zaradna 8) z pracą magisterską spędza się trochę czasu, tak więc trochę szkoda by było grzebać w czymś przypadkowym. dlatego to i pech, że akurat temat seminarium i zainteresowania jedynego jak na razie dostępnego potencjalnego promotora dotyczą czegoś co mnie interesuje tylko przeciętnie :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 20, 2006, 07:35:37 pm
co student to opinia. w pracy magisterskiej wazne jest (przynajmniej dla mnie) zeby na wlasna reke zrobic research i owiedziec sie SAMEMU czegos ciekawego i przydatnego. obiegowa opinia ze prace magisterskie reprezentuja niski poziom jest byc moze prawdziwa w wielu przypadkach, no ale mysle ze nie dla samego autora pracy, ktory jednak stara sie napisac ja sam. ze czasem wyjdzie lepiej, czasem gorzej to juz mniej istotne. liczy sie praca i wysilek + samodzielnie zdobyta wiedza.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Maj 20, 2006, 07:57:37 pm
co student to opinia. w pracy magisterskiej wazne jest (przynajmniej dla mnie) zeby na wlasna reke zrobic research i owiedziec sie SAMEMU czegos ciekawego i przydatnego. obiegowa opinia ze prace magisterskie reprezentuja niski poziom jest byc moze prawdziwa w wielu przypadkach, no ale mysle ze nie dla samego autora pracy, ktory jednak stara sie napisac ja sam. ze czasem wyjdzie lepiej, czasem gorzej to juz mniej istotne. liczy sie praca i wysilek + samodzielnie zdobyta wiedza.
zgadzam się z każdym słowem :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Maj 20, 2006, 09:39:42 pm
populizm godny rządzących mi wyszedl:) no ale jednak tak jest na prawde 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Maj 21, 2006, 09:18:56 am
Jaka nam się gorąca dyskusja nagle wykluła... 8)
Jak już wspomniałem specjalizacja literatury "starszej"  :D nie cieszy się dużym zainteresowaniem, i nie chodzi tu o słowo "politics" w temacie seminarium. We wrześniu zeszłego roku rozmawiałem z profesor Gibińską i profesor Belą, które zgodziły się otworzyć nowe seminarium dla obecnego IV roku. Wywiesiłem listę i... wpisało się na nią 10 osób, z czego tylko trzy poważnie brały pod uwagę specjalizację z Szekspira i literatury średniowiecznej, na ogłoszeniu bynajmniej nie figurowało tak odstręczające dla Darii słowo "politics"  :wink:
Wydaje mi sie też, że część studentów po III roku nie wie jeszcze dokładnie czym chce się zajmować w pracy mgr, i szuka specjalizacji, która nie wydaje im się trudna i, prawdopodbnie, pozwoli ukończyć studia jak najmniejszym nakładem kosztów.
A to, że nasze potrzeby pod nosem artykułujemy i narzekamy sobie do poduszki nikomu pożytku nie przyniesie. Nikt z naszych pięknych oczu nie wyczyta co nam po głowach chodzi i na jakie alternatywne opcje chcielibyśmy chodzić. Gdy duża grupa studentów głośno i zdecydowanie wyrazi swoje zainteresowanie pojawia się odpowiedź z góry! Przykład? Kontynuacja kursu z Socjolingwistyki u dr Dąbrowskiej, na których to zajęciach tłoczyło się sześćdziesięciu studentów.
Dobrym kanałem komunikacji na linii pokój asystencki-studencki mogłoby być Koło Naukowe (po restrukturyzacji :D) -  w momencie gdy na spotkaniach KNA pojawiałaby się liczna grupa fascynatów celtyckością, bez problemu można by coś wywalczyć. Kwestia organizacji i woli działania (bo chyba ostatni semestr pokazał, że "można" - w końcu mamy Sekcję Językoznawczą KNA, Warsztaty i rodzącego się w bólach The Anglicist )
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Maj 21, 2006, 12:46:11 pm
Wydaje mi sie też, że część studentów po III roku nie wie jeszcze dokładnie czym chce się zajmować w pracy mgr, i szuka specjalizacji, która nie wydaje im się trudna i, prawdopodbnie, pozwoli ukończyć studia jak najmniejszym nakładem kosztów.
Podpisuję się obiema rękami. W poniedziałek muszę wybrać promotora a jeszcze nie jestem pewien jaki kierunek obrać :|

Wracając do studiowania w IFA - wydaje mi się, że PNJA jest ZA MAŁO, mimo, że to jednak filologia. Zwłaszcza, że maturzyści od zeszłego roku są kwalifikowani wyłącznie na podstawie wyników z matury. Bez dodatkowego egzaminu wstępnego maturzysta nie bardzo może się rozeznać, jakiego poziomu opanownia j. angielskiego się od niego oczekuje "na wstępie". Oczywiście, to są już studia wyższe i nie ma co oczekiwać, że wszystko zostanie podane na tacy, ale wiele osób chyba wolałoby na początku łopatologię.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: aga w Maj 21, 2006, 12:56:48 pm
Dziękuję studentom za burzliwą rozmowę - coraz więcej ciekawych rzeczy o IFA się dowiaduję.
Plan studiów przejrzałam, a co! (-> Michał Choiński thanks)
Zastanawiam się teraz, czy brak kadry oryginalnie angielskiej ( jedna osobą? Chyba dobrze doczytałam..) jest wadą czy zaletą? Bo z zasady natives pomagają się chyba osłuchać z językiem trochę lepiej niż angliści-Polacy. A może nie mam racji? Jak to jest? Nie brakuje wam wyspiarskej krwi?

Z rozpiski programowej wynika też, że na II roku w ramach PNJA robi się podręcznik do CAE (plus CPE, to fakt). Moje pytanie: czy to nie za późno? Na II roku CAE?! Na czym polega ta praca z podręcznikiem?

W sprawie lektoratu zaświtała nadzieja. (-> Sabina Szablowska thanks)

Z rozważań tu i tam wynika, że choć IFA UJ najlepszy jest, to jednak pewne niedociągnięcia się znalazły. W sprawie lit. brytyjskiej zaczęłam się jednak wahać, widząc nie do końca zgodne opinie.. Poza tym widzę, że wy wszyscy macie różne ciekawe pomysły filologiczne, ale na pomysłach się po części kończy. Dlaczego? Czy kadra jest tak do studentów nastawiona, czy to studenci pozostają przy planach i narzekaniu? Jeśli chcecie coś zmienić, to powinno to być może nie proste, ale w każdym razie do zrobienia!  :D


 
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Antoniak w Maj 21, 2006, 01:15:30 pm
masz racje, ze natives pomagaja osłuchac sie z jezykiem. ale na pierwszym roku na fonetyce bombardowani jestesmy tyloma przesmiesznymi cwiczonkami z krowy ( How Now Brown Cow - podercznik do cwiczenia wymowy), ze to juz jest duzo. besides, znakomita wikszosc naszej kadry mowi fantastycznie po angialsku. wiadomo - nie jest to to samo co dostalibysmy w UK, bo jest to taki specyficzny IFAlect ( IF you know what I mean ), ale na pewno nam nie szkodzi. poza tym to studia, a nie liceum. kazdy z nas pracuje na swoja przyszlosc, takze nie oczekujmy, ze wszystko nam podadza na tacy, tylko sami pracujmy. radio przez internet, filmy, whatever you like :)
zreszta jesli instytut mialby zapewnic nam wystarczajaca ilosc wszystkiego, to chyba byloby niemozliwe ;)

praca z podręcznikiem wygląda tak, ze trzeba sobie przerobic cwiczenia, nauczyc sie zwrotow, slowek, kolokacji. pod koniec roku ta wiedza sprawdzana jest na egzaminie z PNJA. a tak na prawde to zajecia z PNJA to wszystko tylko nie ten podrecznik, przynajmneij przez 90% zajec ;)

na pomyslach sie konczy pewnie z braku czasu, moze czasem z braku zapalu. ale jesli mam byc szczera to imho teraz sie cos rusza, ze tak powiem w tej naszej ifie ( patrz post M.Ch. ;) ). jest mnostwo pomyslow, oczywiscie nie wszystkie da sie zrealizowac, no i przede wszystkim nie wszystkie na raz, ale stopniowo, z czasem :)
a do tego potrzebujemy miedzy innymi świeżej krwi  :twisted:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Maj 21, 2006, 01:43:52 pm
Cytat: aga
Z rozpiski programowej wynika też, że na II roku w ramach PNJA robi się podręcznik do CAE (plus CPE, to fakt). Moje pytanie: czy to nie za późno? Na II roku CAE?! Na czym polega ta praca z podręcznikiem?
ano tez sie zdziwilam, zwlaszcze, ze z podrecznika do CPE uczylam sie do egzaminow wstepnych :roll:

praca z podrecznikiem polega na tym, ze kilka miesiecy przed sesja dowiadujesz sie, ze do czesci use of enlish na egzaminie z pnja musisz na wlasna reke opanowac taka a taka czesc materialu z danego podrecznika (frejzale, kolokacje itp.);
nauki jezyka angielskiego jako takiej NIE MA (dementuje tu pogloski ktore pojawily sie przy okazji festiwalu naukowego, ze w IFA mamy 2 godz. angielskiego tygodniowo :shock: )

imho pomyslow tez nie brakuje: warsztaty, the anglicist, poszczegolne sekcje KNA... w ciagu samego ostatniego miesiaca nasi entuzjasci wystawili 2 sztuki ktore zgromadzily na widowni takze ludzi w zaden sposob nie zwiazanych z IFA

Cytat: aga
Czy kadra jest tak do studentów nastawiona, czy to studenci pozostają przy planach i narzekaniu?
ani jedno ani drugie; nie nazwalabym tego narzekaniem ale raczej dyskusja nad tym co mozna jeszcze zrobic :roll:

Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Sabina Szablowska w Maj 21, 2006, 01:45:44 pm
Ja jestem ciekawa jak to jest na innych anglistykach w Polsce, tzn duzo tam uczy native speakerow? Bo nawet nie wiem...
Mi osobiscie troche brakuje prawdziwego native'a, ale rzeczywiscie nasi wykladowcy mowia tak, ze nie nie ma sie za bardzo czego pzryczepic i nie ma tez podstaw do narzekania :)

hehe, ja tez bylam kiedys zaskoczona gdy uslyszalam jakie podreczniki pzrerabia sie na filologii. Myslalam, ze bedzie latwo bo takie same robilam w liceum. Ale sie przeliczylam... Tak jak napisala Kasia, na egzaminie wymagana jest dokladna znajomosc slownictwa, wyrazen frazeologicznych, idiomow etc. A jak sie okazuje to nie jest bulka z maslem, jak moznaby sie psodziewac :) Podrecznik kazdy pzrerabia sam, we wlasnym zakresie. Na zajeciach z PNJa robi sie zupelnie inne rzeczy (ale oczywiscie wiedze z podrecznika zawsze mozna wykorzystac ;) )

EDIT: sorki, ze sie powtarzam w moim poscie, ale Justyna wyprzedzila mnie wysylajac swoj ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Maciek Najbar w Maj 21, 2006, 03:40:38 pm
Co do native'ow, to zazwyczaj bedzie to gosciu z B.A. z historii muzyki czy cos w ten desen, wiec juz wole Polakow, ale wyksztalconych kierunkowo. Mozna of kors sciagnac jakiegos Mastera z literatury itepe, ale ktos taki musialby byc zdesperowany finansowo - rozmawialem z jednym facetem, ktory mowil, ze chcial u nas pracowac, ale stwierdzil, ze dla niego to smieszne pieniadze i idzie to prywatnej szkoly wyzszej na prowincji jako lektor, bo mu wiecej $ dadza (sic).
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: aga w Maj 23, 2006, 12:36:40 pm
Co do native'ow, to zazwyczaj bedzie to gosciu z B.A. z historii muzyki czy cos w ten desen, wiec juz wole Polakow, ale wyksztalconych kierunkowo.

Co racja,to racja!  :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Kawalec w Czerwiec 21, 2006, 09:54:34 pm
tak sobie czytam, rozzalona z powodu ostatnich wydarzen i nie moge od tej wazeliny,
:? :? :? :? :? :? :? :?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Moskała w Czerwiec 21, 2006, 10:09:02 pm
tak sobie czytam, rozzalona z powodu ostatnich wydarzen i nie moge od tej wazeliny,
:? :? :? :? :? :? :? :?


Hear, hear!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Antoniak w Czerwiec 21, 2006, 11:21:36 pm
Wazelina? No nie wiem, chyba się nie zgodzę..
A jakie ostatnie wydarzenia masz na myśli?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Czerwiec 22, 2006, 12:52:37 am
Zgodzę się z Kasią K., że chyba jednak trochę wazelina :twisted:
Nie żeby to było zaraz wadą :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Antoniak w Czerwiec 22, 2006, 08:16:33 am
czy ja wiem? nie no, ja przynajmniej co pisalam to myśle, moze to nagromadzenie pozytywnych opinii takie wrazenie robi, ale zdaje sie ze to inrterpretacja czytajacego, a nie zamysl autorow ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Kawalec w Czerwiec 22, 2006, 10:46:02 am
oczywiscie, mam ochote wygarnąć tu wszystkie swoje zale, ale nie zrobie tego, bo wiem, ze moge sobie tym zaszkodzic. Niestety. A poza tym juz mam troche dosc myslenia o tym wszystkim. Opowiem Wam, jak sie spotkamy w Pavianum.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Kawalec w Czerwiec 22, 2006, 10:50:00 am
ps:na drugim roku tez byłam przekonana, ze studia w Ifa to raj i do niczego nie mozna sie przyczepic...
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Czerwiec 22, 2006, 12:54:20 pm
No nie wiem, ja się nie czuję jak w raju. Mam sporo 'ale'... i wiele bym zmieniła. Jednak nie tylko do IFA mam różne drobne pretensje, ale też ogólnie do UJotu. Przez ostatnie kilka dni nasłuchałam się tylu historii i przeżyłam sama tyle nieprzyjmnych sytuacji (choć przyjemne tez były), że... ogarniają mnie dość duże wątpliwości.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 02:34:14 pm
polski syndrom narzekania sie teraz uruchamia. mnie jak dotychczas sie podobalo, wszystkie poprawiane egzaminy a nawet komisa traktuje jako ciekawe doswiadczenia. nic tak nie uczy radzic sobie ze stresem jak trzeci termin 8) chociaz obrona jeczcze przede mna :?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Juszczęć w Czerwiec 22, 2006, 02:49:05 pm
mnie tez sie podoba(lo) i wcale nie uwazam, ze to wazelina, o.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Czerwiec 22, 2006, 03:09:56 pm
and I persist in my living in an ivory tower  8)

za bardzo chcialam tu sie znalezc zeby teraz narzekac, IFA rulezz  8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Czerwiec 22, 2006, 03:56:02 pm
polski syndrom narzekania sie teraz uruchamia.

A ja myślałam, że nic nie jest albo czarne albo białe.... Owszem, pewne aspekty mi się podobają (nawet bardzo), ale pewne nie - i chyba o to chodzi, zeby czasem zaprezentować konstruktywną krytykę, która nie będzie od razu uznawana przez wszystkich za narzekanie. Uważam, że ideały nie istnieją, a co jak co, do miana "idealnego" UJ na pewno nie może pretendować. Nie mówię, że cały jest 'be, zły, niedobry' (etc.)... tylko są momenty kiedy elementy 'in minus' przeważają nad tymi 'in plus' i to na każdym szczeblu. Co nie zmienia faktu, ze daleko mi do mówienia "och jak źle i niedobrze".
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Czerwiec 22, 2006, 04:09:34 pm
No nie wiem, ja się nie czuję jak w raju. Mam sporo 'ale'... i wiele bym zmieniła. Jednak nie tylko do IFA mam różne drobne pretensje, ale też ogólnie do UJotu. Przez ostatnie kilka dni nasłuchałam się tylu historii i przeżyłam sama tyle nieprzyjmnych sytuacji (choć przyjemne tez były), że... ogarniają mnie dość duże wątpliwości.

Chetnie bym sie dolalczyla ;) Ale pamietaj, ze do narzekania na MISH jest inne forum ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Czerwiec 22, 2006, 04:11:23 pm
ale czyż nie jesteśmy jedną wielką UJ-otową rodziną?  :twisted: choć trzeba przyznać, że IFA się prezentuje na tle innych całkiem nieźle :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Czerwiec 22, 2006, 04:12:54 pm
Tak, nie ma (jeszcze...) zapisow na kursy przez USOS!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Sabina Szablowska w Czerwiec 22, 2006, 05:22:23 pm
:twisted: choć trzeba przyznać, że IFA się prezentuje na tle innych całkiem nieźle :)

O tak, ten kto doswiadczyl innych wydzialow na UJ ten wie, ze IFA niezła jest :)

I to wcale nie jest zadna wazelina (bo niby komu my sie niby mielibysmy podlizywac? ;) )
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Moskała w Czerwiec 22, 2006, 05:48:36 pm
I to wcale nie jest zadna wazelina (bo niby komu my sie niby mielibysmy podlizywac? ;) )
Samym sobie?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Juszczęć w Czerwiec 22, 2006, 06:09:30 pm
I to wcale nie jest zadna wazelina (bo niby komu my sie niby mielibysmy podlizywac? ;) )
Samym sobie?

Ej, bo nie rozumiem.. Czemu wyrazanie pozytywnej opinii o IFA uwazasz za podlizywanie sie samemu sobie? Ktos zadawal pytania, ktos odpowiadal.. Ja mam dobre zdanie o IFA, jestem ze studiow zadowolony, wiec czemu mam tego nie napisac, zwlaszcza, ze jestesmy na podforum dla kandydatow szukajacych opinii na temat studiow tutaj? Jak dla mnie to nie ma nic wspolnego z poklepywaniem siebie samego po ramieniu.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 06:16:14 pm
wiesz marek, czasem wypada być 'anty'.:)

co wiecej studia w zadnym razie nie sa obowiazkowe, mozna zmienic uniwersytet itp. sa setki mozliwosci a samo narzekanie nigdzie nie prowadzi.

i jeszcze ta 'wazelina' i 'poklepywanie samego siebie po ramieniu', co to za absurdy??
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Łukasz Moskała w Czerwiec 22, 2006, 06:28:29 pm
Ja uwazam, ze te studia sa takie, jak inne - ot, zalezy od tego na kogo trafisz, ile miales szczescia etc., to tak Ci sie wiedzie Jesli komus sie podobaja, tzn. ze mial takie w/w szczescie lub cieszy sie pozytywami, nie patrzac na negatywy. Ale sam wiesz Marku i Marku, ze byly/sa/beda sytuacje, ktore wolaly o pomste do nieba, wyjete z jakiegos kosmicznego absurdu i przykro mi, ale niestety, ja nie umiem o nich zapomniec i bardzo czesto przyslaniaja mi te przyjemne sprawy. Np. takie obrony - wlasciwie wszystko normalnie. Ale jak sie przyjrzec, to nagle sie okazuje, ze wiekszosc ludzi ma egzaminy mgr we wrzesniu. Normalnie? Niestety nie, bo na wielu innych kierunkach ludzie bronia sie w terminach i ze zdziwieniem przyjmuja wiesc, ze u nas broni sie 50% w terminie letnim (a chyba raczej duzo mniej, ale zeby nie bylo ze dramatyzuje) osob. To troche zmusza do myslenia, chyba? Nie twierdze, czesc winy pewnie lezy po stronie nas, studentow. Moze jednak niektorzy ze studentow maja problemy z oddaniem pracy, bo ich promotor nie czyta, tego co oddaja? Albo bronia sie "na wlasna odpowiedzialnosc" (ciekawy termin, rozwine jak ktos poprosi :twisted:) ? Albo podchodzac do pracy magisterskiej stwierdzaja, ze brak im narzedzi do napisania czegos takiego, bo tak naprawde podczas czterech lat pisali jedna prace na 10 stron gora?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Juszczęć w Czerwiec 22, 2006, 07:37:43 pm
Obrony i ich charakter to osobna sprawa. Akurat kampania by bronic sie jednak przed wakacjami jest dla mnie jasna (szkoda, ze tylko jasna :roll:) jak i tegoroczne zaostrzenie przepisow - i rozumiem tez dramatyzm zeszlorocznych obron powakacyjnych prowadzonych w tempie maratonu przy ograniczonej liczbie pracownikow naukowych majacych tez swoje zycie poza praca w IFA, a i tak zostajacych po godzinach - zeby tylko wszystkich zdazyc obronic.. Wg mnie to nie tylko czesc winy, ale praktycznie jej calosc lezy po stronie studentow - fakt rozbrajajacej ilosci chcacych bronic sie we wrzesniu to wg mnie raczej wina lenistwa (:twisted:), tudziez robienia-wszystkiego-tylko-nie-zajmowania-sie-pisaniem-pracy - kazdy wiedzial, ze trzeba napisac, a ze nie pisal, no to heloł?

Z tym brakiem narzedzi, to moim zdaniem przesada - nawet jesli (?), to wystarczy przeczytac pare prac i juz jakis obraz jest (hmm.. ja na tych studiach napisalem dobrych kilka prac pisemnych - chcesz powiedziec, ze chcialbys poza magisterka miec prikaz, zeby napisac cos na powiedzmy 20 stron dla treningu?)

Natomiast jestem ciekawy tych problemow z oddawaniem pracy - napisz wiecej..  :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 07:44:39 pm
no te zajecia z academic writing, kto by to pamietal. poza tym nie dogodzisz wszytskim. no i oczywiscie bronienie sie we wrzesniu to TYLKO przez studentow. sorki ale sa 2 lata na napisanie tych 80 stron. 700 dni. wystarczy jedno zdanie dziennie pisac. (teraz sie o tym przekonuje hehe;) i ja sie ciesze ze te obrony sa we wrzesniu. rowniedobrze mogloby ich nie byc i trzebaby bylo rok powtarzac. a 20 stron dla treningu bylo a jakze, po 3 roku. to ze mozna to bylo zaliczyc na ta ledwotróje piszac 10 stron to juz inna historia. przeciez to byl taki minilicencjat, nie? wszystkiego nie mozna dostac na tacy, to studia a nie liceum (parafrazujac moja polonistke)

i tak mi sie podobalo
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Juszczęć w Czerwiec 22, 2006, 08:16:35 pm
Znaczy sie ow research paper? Ja napisalem na 5 stron  :lol:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Czerwiec 22, 2006, 08:20:35 pm
Cytuj
Np. takie obrony - wlasciwie wszystko normalnie. Ale jak sie przyjrzec, to nagle sie okazuje, ze wiekszosc ludzi ma egzaminy mgr we wrzesniu. Normalnie? Niestety nie, bo na wielu innych kierunkach ludzie bronia sie w terminach i ze zdziwieniem przyjmuja wiesc, ze u nas broni sie 50% w terminie letnim (a chyba raczej duzo mniej, ale zeby nie bylo ze dramatyzuje) osob. To troche zmusza do myslenia, chyba?

Zapraszam na AE - wrzesień to nic dziwnego :P Z tym, że oprócz wałkoni (jak np. mój Współlokator :twisted:) są też tacy, którzy pracę napisali, ale bronią się później, bo zależy im na stypednium wypłacanym również przez czas wakacji.

Generalnie rzecz biorąc w IFA jest całkiem przyjemnie, wczoraj rozbawiło mnie stwierdzenie Pani Kamy, że ona musi obsłużyć AŻ 400-500 studentów. Na Informatyce i Ekonometrii (AE) jest około 500 osób na samym 1. roku  :P

Edit: No...poniosło mnie z tym 500. Około 200-250 na każdy rocznik, co daje ok. 1000-1250 studentów na jednym tylko kierunku. A Wydział Zarządzania prowadzi ich jeszcze kilka...Tak więc jedną z większych zalet IFA jest, jak dla mnie, jego kameralność (ktoś już o tym wspominał).
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Czerwiec 22, 2006, 08:50:12 pm
a 20 stron dla treningu bylo a jakze, po 3 roku. to ze mozna to bylo zaliczyc na ta ledwotróje piszac 10 stron to juz inna historia. przeciez to byl taki minilicencjat, nie?

Nie to, że narzekam, wręcz mi to na rękę, że na IFA nie trzeba tyle pisać 8), ale tak dla kontrastu, na zaliczenie jednego małego semestralnego kursu opcyjnego na religioznawstwie z reguły trzeba napisać 10 stron. A już na pierwszym roku mają kurs "wstęp do pracy naukowej", or something of the sort, gdzie też trzeba tyle napisać. Nie wspominając o tym, że na MISH-u co *roku* trzeba napisać do 20 stron tzw. pracy rocznej. Więc troszkę przesadzasz z tym "minilicencjatem"  :wink: Prawda jest taka, że jeśli chodzi o 'pisanie' prac to IFA jest bardzo łagodna i niewymagająca. Czy to dobrze, czy źle, to już sami możecie ocenić we własnym zakresie. Choć wiadomo, że filologie jednak innym trybem idą, głównie przez praktyczną naukę. Mam jednak wrażenie, że jak trzeba by się co roku sprężać do napisania pracy, to już na piątym pisałoby się magisterkę 'more or less' z czapeczki. ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Czerwiec 22, 2006, 09:12:59 pm
Ale powiedz mi - ilu studentów 1. roku wie, o czym chcą napisać pracę magisterską? :roll:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 09:16:21 pm
moze mi cos umknelo, ale wiekszosc opcji konczy sie napisaniem pracy. poza tym student pierwszego roku czegokolwiek co nie jest filologia jest w stanie napisac prace w swoim ojczystym jezyku ktora bedzie trzymac jako taki poziom. student ifa na pierwszym roku mimo szczerych checi pracy naukowej raczej nie napisze z powodów językowych. ja tam nie wiem, ale na writingach to co tydzien byl paper do oddania na rozne tematy, moze sie teraz pozmienialo. robicie wielkie halo z magisterki, no ale matematyka mówi nam ze to jakies 12 dobrych paperów na 7 stron tyle ze wglebiajacych sie w rózne aspekty tej samej tezy. a papery przeciez cwiczymy, no moze nie w zastraszajacych ilosciach, ale jednak!
a na matematyce na pewno robią wiecej równań niż my na filologii. co za slabe studia mamy!
tak samo mozna porównywac religioznastwo z filologia angielska. 
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Kawalec w Czerwiec 22, 2006, 09:18:11 pm
Ja uwazam, ze te studia sa takie, jak inne - ot, zalezy od tego na kogo trafisz, ile miales szczescia etc.,

dokładnie. Ja na przykład na trzecim roku miałam to nieszczęscie, że w drugim semetrze zabrakło nam nauczyciela z writingu. Męczyłam się nad swoim research paper baaaaaaardzo długo i baaaardzo sie starałam. Niestety, kiedy poprosiłam o sprzęzenie zwrotne (znane też pod kryptonimem feedback;)) usłyszałam dosć wymijająca odpowiedź od naszej "prowadzącej-w-zastępstwie", że w sumie, to to, co robiliśmy, to nie był research paper, bo prawdziwy research paper polega na.... (i tu nastąpiło wytłumaczenie); ze to, co pisaliśmy, było w gruncie rzeczy dłuższym wypracowaniem. A pisaliśmy je tylko po to, zeby nas czyms zająć, zeby było, ze cos robimy. Zamiast feedbacku, otrzymałam informacje, ze na czwartym roku będziemy pisać dłuższe papers na seminariach. Hmmmm Ula, ile papers pisałyśmy w tym roku?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Czerwiec 22, 2006, 09:40:00 pm
@ Krzysiek: That's not the point. Nie mówię, że ktokolwiek na pierwszym roku wie (choć pewnie są takie kffiatki). To nie chodzi o to, o czym będziesz pisać pracę. Chodzi o to, *jak* taką pracę pisać. O próby, błędy, poszukiwania, szperanie w księgozbiorach - o techniczne umiejętności wspomniane przez Łukasza. A dodatkowo przez próbowanie różnych tematów masz szansę trafić na ten, który akurat będzie ci się podobać i możesz go po troszku rozszerzać. Ja np. już mniej więcej wiem o czym chcę pisać magisterkę.

@ Marek: Po pierwsze, nie oczekuję, by student fil. angielskiej od razu pisał na pierwszym roku pracę naukową. Jeśli tak wyniknęło z mojego posta, proszę wybaczyć nieporozumienie. Nie wszystkie opcje kończą się pisaniem pracy, na razie częściej spotkałam się z testami lub zwyczajnym uczestnictwem w zajęciach. Na writingu w tym roku nie wiem, czy napisaliśmy 4 1-1,5 stronicowe króciutkie tekściki. A co do twojego porównania z matematyką, to powiedziałabym, że to raczej fałszywa analogia. Fil. angielska jakby na to nie patrzeć należy do dziedzin szeroko określanych mianem humanistycznych, tak jak religioznawstwo :P 
A ja ani RAZU nie użyłam sformułowania, że mamy słabe studia. Mówiłam wcześniej, że są rzeczy, które mi się podobają i takie które mi się nie podobają.

@ Kasia: i między innymi o takie sprawy mi chodzi :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Czerwiec 22, 2006, 09:56:59 pm
moze mi cos umknelo, ale wiekszosc opcji konczy sie napisaniem pracy. poza tym student pierwszego roku czegokolwiek co nie jest filologia jest w stanie napisac prace w swoim ojczystym jezyku ktora bedzie trzymac jako taki poziom.
Doprawdy? No, to jest właśnie moim skromnym zdaniem fatalne w skutkach podejście. Jeżeli problem z napisaniem pracy jest w istocie problemem językowym, a zadaniem studiów neofilologicznych jest nie więcej jak przygotowanie studenta do napisania pracy właśnie od strony formalnej poprawnej, to nie wiem po co w ogóle to całe zamieszanie. Zamknijmy filologie, bo wchodzą tylko niepotrzebnie na teren szkół językowych, a podatnik musi darmozjadom dodatkowo płacić.

Ja widzę inne braki. Prawdą jest, że mamy tu w instytucie parę zajęć z gatunku takich, które będzie się pamiętać do końca życia, takich które otwierają oczy na rzeczy wcześniej nie dostrzegane, uczą inaczej patrzeć, powodują tąpnięcie w duszy i przewartościowanie wszystkiego. Mamy też sporo zajęć mniej lub bardziej przyzwoitych, ogólnie na plus. Niestety, mam wrażenie, że niektóre (to trzecia kategoria :wink:) zajęcia dla równowagi nie tylko nie uczą myślenia, ale studenta wręcz otępić mogą.  Nie jestem pewna czy ten rodzaj równowagi jest nam potrzebny. Wszyscy po cichu na przykład narzekają między sobą w kuluarach na pewien obowiązkowy w toku naszych studiów wykład oraz na panią prowadzącą, która struktur angielskich na poziomie choćby upper intermediate nie opanowała.  Inna prowadząca, do ciekawych problemu studentek zwraca się z kolei regularnie tymi słowy: "Eeeee, nie rozstrząsajmy, idziemy dalej." Jeszcze inna swoje zajęcia na jednym z wyższych lat prowadzi metodą odczytywania na głos podręcznika - każdy student po akapicie. Nie przyjmę argumentu, że zajęcia są raz lepsze, raz gorsze i że z takimi rzeczami trzeba się godzić.

Ja naprawdę lubię te studia dzięki ich wszystkim wspomnianym przez Was zaletom. Ale może potencjalny student chciałby też coś wiedzieć o ich rzeczywistych brakach, żeby tę swoją - mimo wszystko jednak życiową - decyzję mógł podjąć świadomie.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 10:02:46 pm
no to jakim cudem jednak ludzie w ifa pisza te magisterki i je bronia jesli sa do nich tak slabo przygotowani? łaska boska?
no oczywiscie ze porownanie filang do matematyki jest falszywa analogią. a zrobilem to po to zeby uzmyslowic ci ze religioznastwo do filang ma sie tak jak i mat do filang. naprawde sadzisz ze mozna w ten sposob porównywac religioznastwo i filologie angielska? przeciez to calkiem inne kierunki, n o  c a l k i e m  w 100 procentach. łaczy je chyba tylko lektorat. wiem ze ani RAZU nie uzylas sformułowania slabe studia. to ja go uzylem i to ironicznie zaraz obok 'falszywej analogii' która jest na tyle absurdalna ze az ironiczna.

biedni, co beda to czytac.

naprawde te studia dla niektorych tutaj to takie pasmo meczarni, bezsensownych sytuacji i ogólnie katorgi? no jakos nie moge uwierzyc

update
moze mi cos umknelo, ale wiekszosc opcji konczy sie napisaniem pracy. poza tym student pierwszego roku czegokolwiek co nie jest filologia jest w stanie napisac prace w swoim ojczystym jezyku ktora bedzie trzymac jako taki poziom.
Doprawdy? No, to jest właśnie moim skromnym zdaniem fatalne w skutkach podejście. Jeżeli problem z napisaniem pracy jest w istocie problemem językowym, a zadaniem studiów neofilologicznych jest nie więcej jak przygotowanie studenta do napisania pracy właśnie od strony formalnej poprawnej, to nie wiem po co w ogóle to całe zamieszanie. Zamknijmy filologie, bo wchodzą tylko niepotrzebnie na teren szkół językowych, a podatnik musi darmozjadom dodatkowo płacić.

przeczytalem 3 razy, nic nie rozumiem. jakie szkoly jezykowe, jacy podatnicy, jakie zadanie neofilologii? chyba sie za bardzo rozpedzilas. po prostu student pierwszego roku nie zna angielskiego na tyle dobrze zeby napisac porzadna prace. byc moze to sie teraz zmienia, angielski jest w Polsce na coraz wyzszym poziomie, ludzie juz sie ucza w wieku 2 lat (thx Helen Doron) no ale tak czy inaczej jeszcze ten jezyk nie pozwala na wyrazenie swoich mysli na tym samym stopniu co ojczysty. moim skromnym zdaniem to filologia przygotowuje do wielu, naprawde wielu rzeczy a jedna z nich jest napisanie pracy magisterskiej. no i jedak te prace sa pisane, ludzie sie bronia itp itd etc
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Czerwiec 22, 2006, 10:05:12 pm
na prawde te studia dla niektorych tutaj to takie pasmo meczarni, bezsensownych sytuacji i ogólnie katorgi? no jakos nie moge uwierzyc
Dlaczego przeciwny punkt widzenia trzeba zaraz do takich skrajności sprowadzać???? :wink:
Straw man taki?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 10:15:28 pm
taka moja interpretacja postów. wiekszosc nie narzeka, ale....
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Daria Izdebska w Czerwiec 22, 2006, 10:18:27 pm
Moim zdaniem jednak bliżej filologii do religioznawstwa, niż filologii do matematyki - żeby daleko nie szukać, kurs na religioznawstwie p.t. "Tolkien - Mit i Religia" - analiza dzieł było nie było literackich i to jeszcze, uwaga, pisarza brytyjskiego, pod kątem religioznawczym. A ileż to dzieł i wierszy jest wyrazem religijności, a nurt lit. religijnej, a chociażby The Dream of the Rood na pierwszym roku?... naprawdę aż tak daleko religioznawstwu do filologii? Widzisz, z kolei ja użyłam przykładu religioznawstwa po to, żeby udowodnić, że na innych kierunkach humanistycznych trzeba 'pisać prace w swym charakterze naukowe', a nie króciutkie wypracowanka na temat starzenia się i sytuacji ekonomicznej kobiet. Ale zostawmy już to biedne religioznawstwo w spokoju...
Nie mówię, że biedni angliści nie są w stanie ani strony magisterki napisać, bo nie mieli jakiegoś tam kursu. Daleko mi do takich absurdów i skrajności. Mówię, że pewne rzeczy można usprawnić, polepszyć, skomentować i między innymi po to możemy tutaj porozmawiać na ten temat.
Ale.. skończmy może temat magisterek.
  
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 10:27:30 pm
ok wiem o co ci chodzi, ale jednak nie przekonalas mnie. na anglistyce uczymy sie naprawde wielu przedmiotow i dlatego mozna w ten sposob jaki proponujesz porównywac anglistyke do prawie wszystkiego. psychologia, filozofia, historia, łacina, prawo, jezykoznatwo, kulturoznastwo no i co tam jeszcze. jest taka drobna roznica ze my to robimy po angielsku i dość pobierznie bo zeby sie zaglebic we wszystkie dziedziny to zycia nie starczy. na upartego na pewno cos wspolnego z matematyka tez by sie znalazlo.

co do tematu magisterek to on sie zacznie na dobre jutro rano.

milo sie dzisiaj dyskutowalo, zycze sobie samemu takiej samej weny przy pisaniu jutro jak i dzisiaj:)

dobranoc
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Czerwiec 22, 2006, 10:28:02 pm
przeczytalem 3 razy, nic nie rozumiem. jakie szkoly jezykowe, jacy podatnicy, jakie zadanie neofilologii? chyba sie za bardzo rozpedzilas
No może i się rozpędziłam :) Nie zgodziłam się ze stwierdzeniem, że " student pierwszego roku czegokolwiek co nie jest filologią jest w stanie napisać pracę w swoim ojczystym języku, która będzie trzymać jako taki poziom." Myślę, że tak nie jest. Dodatkowo, gdyby to była prawda, należałoby studentów filologii uczyć języka przede wszystkim, skoro umiejętność wyrażania swoich myśli w języku jest warunkiem wystarczającym do napisania pracy trzymającej jako taki poziom (a to mi się zdaje wynikać z Twojej wypowiedzi). Wydaje mi się jednak, że to o jakość tych myśli powinno się dbać - i chciałabym, żeby temu moje studia przede wszystkim służyły.

Tak jak mówi Daria
Cytat: Daria
na innych kierunkach humanistycznych trzeba 'pisać prace w swym charakterze naukowe', a nie króciutkie wypracowanka na temat starzenia się i sytuacji ekonomicznej kobiet
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 10:32:42 pm
no dobra, jeszcze cos napisze: czy mozesz mi wyjasnic jak nie znajac jezyka wg ciebie mozna napisac prace w swoim charakterze naukowa? i jak mozna wymagac od osoby ktora zna jezyk w miare dobrze (np 1 rok ifa) zeby pisala naukowe rozprawy skoro taka osoba ma problemy z pisaniem krotkich prac o syt ekonomicznej kobiet? jakie to sa problemy? ciekawe ile osob dostalo 100% punktów za te krótkie opowiadania?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Czerwiec 22, 2006, 10:35:46 pm
Znam co najmniej 2 osoby, ktore bedac u nas na I roku, byly w stanie napisac po angielsku prace roczna o objetosci "do 20 stron znormalizowanego maszynopisu". Teoretycznie "do 20" moze oznaczac, ze praca moze miec pol strony, ale sadze, ze to by nie przeszlo  8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 10:39:11 pm
Znam co najmniej 2 osoby, ktore bedac u nas na I roku, byly w stanie napisac po angielsku prace roczna o objetosci "do 20 stron znormalizowanego maszynopisu". Teoretycznie "do 20" moze oznaczac, ze praca moze miec pol strony, ale sadze, ze to by nie przeszlo  8)
a ja znam co najmniej dwie ktore by nie były. poza tym kazde zadanie musi miec jakis sens. widocznie pisanie pracy na 20stron nie ma wiekszego sensu albo nie ma takiej potrzeby. no i zazalenia na ten temat to trzebaby skierowac do tych, którzy ukladaja program studiow. no ale oni raczej znaja sie na rzeczy.

p.s. juz naprawde nic nie pisze dzisiaj. forum wciaga.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Czerwiec 22, 2006, 10:40:58 pm
  widocznie pisanie pracy na 20stron nie ma wiekszego sensu albo nie ma takiej potrzeby.

Powiedz to p. Manczak - caly MISH bedzie Ci dozgonnie wdzieczny.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 22, 2006, 10:44:20 pm
nie powstrzymam sie. juz naprawde odstatni post dzisiaj. na prawde. krótki, dosadny, sensowny mam nadzieje:

ifa to nie mish

bye!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Czerwiec 22, 2006, 10:45:51 pm
ifa to nie mish

Ale Dyrektor ten sam  8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: gangaba w Czerwiec 25, 2006, 08:24:43 pm
jak wygląda egzamin wstępny dla "starych" maturzystow?
jego nazwa jest szalenie skomplikowana:
egzamin wstępny testowy z języka angielskiego z elementami sprawdzianu kontrastywnego angielsko-polskiego i polsko-angielskiego.
jakiego poziomu wiedzy wymaga sie na nim od kandydata? słowem, jak dobrym trzeba być z angola, zeby przez tę selekcje przejść?
czy wystarczy sama gramatyka? jak głęboki zasób słów trzeba posiadać?
z czego sie przygotowywaliscie do tego egzaminu?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 25, 2006, 09:04:18 pm
hmm moja rada: podejdz do egzaminu, jesli zdasz to dobrze, jesli nie to i tak nie zdazysz sie juz do niego przygotowac. on raczej sprawdza czy masz to cos czy raczej nie + wysoki poziom angielskiego.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Czerwiec 25, 2006, 09:11:56 pm
egzamin kontrastywny polega na tym, ze np. dostajesz tekst po polsku i masz go strescic po angielsku.

nie wiem jak wyglada egzamin teraz ale jak zdawalam 2 lata temu to byla jeszcze kulturowka i listening comprehension. do egzaminu uczylam sie z podrecznika cpe (polecalabym zatem taki zakres gramatyki i slownictwa).

jezyk masz znac dobrze jesli nie bardzo dobrze. filologia angielska to wszystko tylko nie nauka jezyka (co odczuwa sie na pierwszych zajeciach chociazby z descriptive grammar 8) )
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 25, 2006, 10:00:01 pm
no, te wszystkie PNJA to pestka 8) a kiedy egzamin w tym roku? chyba juz na dniach? dlatego pisalem ze wiele nie mozna sie juz nauczyc. albo juz masz cpe opanowane, albo nie. no ale ja zawsze taki dosadny bylem
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Czerwiec 25, 2006, 10:30:30 pm
Egzamin dla starych maturzystów jest 5. lipca - polecam przypomnieć sobie składy rządów Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, wiedzieć co to jest Ivy League i mieć jakieś tam pojęcie o historii USA/GB. Oprócz tego trzeba co nieco gramatyki umieć, jak już pisano, no i umyć uszy w dzień egzaminu bo listening też jest :wink:

EDIT: Tak w ogóle to w IFA dostępne są egzaminy z lat poprzednich, jeśli ktoś jest w zasięgu Krk to na pewno dobrze zrobi kupując sobie kilka. Cena groszowa.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 26, 2006, 09:46:10 am
Cena groszowa.

5 zl za sztuke to nie takie grosze za 8 stron xero;) jak ktos chce kupic z 4 poprzednich lat to juz fajnie:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ania Tutak w Czerwiec 26, 2006, 10:11:20 am
Ale zdecydowanie warto, bo sie pojedyncze pytania powtarzaja, a jak to mowia, ziarnko do ziarnka  8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Czerwiec 26, 2006, 10:45:41 am
Cena groszowa.

5 zl za sztuke to nie takie grosze za 8 stron xero;) jak ktos chce kupic z 4 poprzednich lat to juz fajnie:)

Społeczeństwo się bogaci, społeczeństwo płaci :twisted:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Czerwiec 26, 2006, 02:24:23 pm
no tu masz racje:) jak ja kupowalem te egzaminy to 20 zl to bylo caaalkiem sporo, nie to co teraz.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Czerwiec 26, 2006, 02:35:03 pm
Fakt jednak faktem, że na niektórych sprawach w życiu się nie da zaoszczędzić. Do nich należą: zdrowie, kobiety, alkohol i egzaminy wstępne :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Joanna Kosiba w Czerwiec 26, 2006, 05:33:08 pm
od moich bardzo tajnych informatorow wiem, ze w tamtym roku aby dostac sie ze stara matura na dzienne trzeba bylo miec cos ponad 80 pkt! bo wiecie, jeszcze 3 i pewnie 2 rok bedzie zdawal:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Czerwiec 26, 2006, 05:38:06 pm
Coś Twoi informatorzy szwankują - przyjmowano zdaje się od 72pkt 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Joanna Kosiba w Czerwiec 26, 2006, 10:52:05 pm
a nie od 81??  :shock:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Czerwiec 27, 2006, 11:34:54 am
Ustalmy krakowskim targiem, że 77 i po sporach 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: mstala w Lipiec 20, 2006, 09:23:09 am
Czesc Wam czcigodni studenci IFA :) Zapewne nie jestem zbyt oryginalny stawiając to pytanie ale już nie mogę po prostu... Ile pkt z nowej matury trzeba mieć żeby się dostać? :] Ja już mam wszystkie formalności związane z rejestracją za sobą, teraz czekam tylko na wyniki... ale szczerze mówiąc to trochę się zawiodłem moim wynikiem z angielskiego rozszerzonego... Poza tym liczy się też polski... [jak 2gi przedmiot]. Jest ktoś w stanie stwierdzić, czy z wynikiem: ang. podst: 98%, roz: 86% oraz polski podst: 86% roz: 60%   ... i angielski ustny 85% [ale on się chyba nie liczy przy rekrutacji o ile się nie mylę... no ale gdyby coś to podaję], mam szansę się dostać na jakże zacny IFA UJ? :D Pozdrawiam...
Michał :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Lipiec 21, 2006, 01:45:00 pm
Niestety muszę cię  zmartwić... W zeszłym roku dodawano wynik z matury rozszerzonej z angielskiego do połowy wyniku z drugiego przedmiotu (dla przykładu: 95% z rozszerzonego ang. + 90% z rozszerzonego drugiego przedmiotu --> 95 + 45 = 140). Dolna granica wynosiła 138 punktów. Co prawda sporo osób dostało się "spod kreski", ale ich wyniki nie odbiegały zbytnio od tej dolnej granicy. Nie zmienia to faktu, że wszystko może się wydarzyć, tak więc powodzenia  :)

Edit: Ze względu na twój angielski (86%, to wcale nie jest zły wynik) spróbuj może dostać się do Nauczycielskiego Kolegium Języków Obcych UJ na Kanoniczej. O ile dobrze pamiętam z zeszłego roku, drugi przedmiot był tam brany pod uwagę w dużo mniejszym stopniu niż u nas (chyba tylko 15%) Z tym, że dodatkowym kryterium przy kwalifikacji była rozmowa kwalifikacyjna na podstawie kilku artykułów. Musisz sprawdzić tylko, czy nie jest za późno, żeby się tam zarejestrować itp. Informacje znajdziesz tutaj: www.go.edu.pl
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: mstala w Lipiec 22, 2006, 05:27:22 pm
Hmm... czyli z tego wynika że ja będę miał 116 pkt na 150 mozliwych... Eh gdyby nie ten J.polski :(... No ale nic... dzieki za informacje... Poza tym trzeba wziac pod uwage ze w tym roku matura wypadla gorzej niz w poprzednim, wszystko sie moze zdarzyc :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: laurapl w Lipiec 23, 2006, 09:06:10 pm
Uff policzyłam punkty i mam akurat 138,5, czyli mam szanse :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 26, 2006, 01:01:22 pm
Ale przecież w tym roku liczy się zupełnie inaczej...bierze sie 80% z angielskiego i 20% z polskiego. I suma tych punktów to jest własnie koncowy wynik.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 26, 2006, 02:31:13 pm
sorki  :wink: pomyłka. Nie rozumiem jednak jak mozna brać pod uwage mature z polskiego...to przeciez pic na wode....,jeszcze podstawowa moze sprawdzić czy potrafisz odróznic bohatera szekspirowskiego od antycznego. Wynik rozszerzonej do praktycznie kwestia szczęscia....wiele znam osób które są swietne z polskiego w ineterpretacji i w teorii a poszło im raczej kiepsko. Mój kolega zajął 5 miejsce w kraju w olimpiadzie filozoficznej...a z matury rozszerzonej ma tylko 50%. Wg.mnie to kpina. Z drugiej strony...to mogłam sobie zdawać coś innego ;/ humanistycznego
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 26, 2006, 07:03:08 pm
Nie rozumiem jednak jak mozna brać pod uwage mature z polskiego...to przeciez pic na wode....

jesli ktos nie jest w stanie opanowac literatury/ortografii/gramatyki w jezyku ojczystym i udowodnic tego na w koncu niezbyt trudnym egzaminie jakim jest matura to jak ma opanowac podobne sprawy w jezyku obcym?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Lipiec 26, 2006, 07:25:45 pm
Nie rozumiem jednak jak mozna brać pod uwage mature z polskiego...to przeciez pic na wode....

jesli ktos nie jest w stanie opanowac literatury/ortografii/gramatyki w jezyku ojczystym i udowodnic tego na w koncu niezbyt trudnym egzaminie jakim jest matura to jak ma opanowac podobne sprawy w jezyku obcym?

na wyższym poziomie... 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: gosikk w Lipiec 26, 2006, 09:15:04 pm
Czy ktoś się może orientuje czy da się sprawdzić wyniki rekrutacji na UJ przez internet? Czy pozostaje mi przejechać się do Krakowa albo czekać cierpliwie na listonosza ??
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 26, 2006, 09:28:07 pm
jeszcze mozna do sekretariatu zadzwonic, stary, dobry i sprawdzony sposob :shock:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 27, 2006, 03:21:16 pm
No....i widać kolego że sie nie znasz na nowej maturze  :wink: cały problem...ze  gramatyka i poprawne zróżnicowane słownictwo nie odgrywają ważnej roli. Ważną role odgrywa klucz do każdego wypracowania czyli to co musisz zawrzeć pisząc na dany temat....czyli brak myślenia, niszczenie indywidualizmu. Tematy też są tak dobrane,że wiedzą nie zabłyśniesz  :wink: Dobrze mówić....jak się nie ma możliwosci spróbować  :lol:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 27, 2006, 04:11:18 pm
a jednak jakos ludzie zdaja ta nowa mature i to bardzo dobrze. ciekawe jakim cudem?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Aleksandra Żyła w Lipiec 27, 2006, 04:21:52 pm
wynik rekrutacji możesz sprawdzić przecież na swoim koncie ERK ...

czytanie ze zrozumieniem też się w życiu przydaje  :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 27, 2006, 04:45:45 pm
Czytania ze zrozumieniem nie ma na części rozszerzonej  :wink: też sie zastanawiam jak oni to robią :wink: ...ale wszystko zależy kto łapnie do poprawy Twoją mature.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Lipiec 27, 2006, 04:56:23 pm
Cytat: asistar
...ale wszystko zależy kto łapnie do poprawy Twoją mature.
czyli standard. myslisz, ze jak wyglada tu egzamin z writingu na PNJA? :roll:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 27, 2006, 06:21:11 pm
Cytat: asistar
...ale wszystko zależy kto łapnie do poprawy Twoją mature.
czyli standard. myslisz, ze jak wyglada tu egzamin z writingu na PNJA? :roll:

napiszesz na temat to zdasz? czy jakos inaczej?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 27, 2006, 06:24:27 pm
hehe..no..zdam.. tylko jak :wink: a od tego moze zależeć wiele zbyt wiele
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Lipiec 27, 2006, 06:47:25 pm
Cytat: marek cieplowski
napiszesz na temat to zdasz? czy jakos inaczej?
w zaleznosci od tego kto jest egzaminatorem dostaniesz ocene nizej lub wyzej ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Lipiec 27, 2006, 07:33:35 pm
Ważną role odgrywa klucz do każdego wypracowania czyli to co musisz zawrzeć pisząc na dany temat....czyli brak myślenia, niszczenie indywidualizmu. Tematy też są tak dobrane,że wiedzą nie zabłyśniesz 

Nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem (zdawałam nową maturę). Klucz jest po to, żeby nie pisać głupot i trzymać się tematu (podmiot liryczny bądź rodzaj narracji nie zależą od twojego widzimisię). Niszczenie indywidualizmu, jak to napisałeś, to kolejna bzdura. Egzaminatorzy to nie cyborgi. Jeśli ktoś napisze ładnie, zgrabnie, na temat i z pomysłem KAŻDY polonista to doceni (no chyba, że ma jakieś problemy z osobowością/depresję/zaburzenia psychiczne) ;) Co do źle dobranych tematów, to osobiście mój temat z zeszłego roku podobał mi się bardzo (analiza i interpretacja opowiadania pewnej żydowskiej pisarki). Jeśli chodzi o tematy w ogóle, to prawda, że dużo zależy od szczęścia ( ale jednak nie wszystko)  :) Z mojej pracy też byłam zadowolona. Nie wiem, czy zabłysłam wiedzą czy nie. Fakt jest taki, że jestem szczęśliwą studentką (już) drugiego roku IFA UJ (:

Przepraszam, jeśli poczułeś się urażony moją wypowiedzią, ale denerwują mnie podobne do twojej wypowiedzi na temat tego nieszczęsnego polskiego. Wszyscy dookola używają tych samych argumentów co ty (z reguły powtarzając podobne frazesy zasłyszane w mediach). Wszyscy czują się tacy pokrzywdzeni, z zabitym indywidualizmem, osaczeni i ograniczeni przez okrutny klucz odbiegający od ich jedynie słusznych wywodów polonistyczno-maturalnych.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 27, 2006, 08:20:33 pm
Cytat: marek cieplowski
napiszesz na temat to zdasz? czy jakos inaczej?
w zaleznosci od tego kto jest egzaminatorem dostaniesz ocene nizej lub wyzej ;)

no tu to sie nie zgadzam, kazdy egzaminator temu zaprzeczy, nie masz na to dowodow (bo nie istnieją) i troche to brzmi paranoicznie. oczywiscie ocena pracy pisanej ma w soboe sporo subiektywizmu ale nie popadajmy w ekstrema. co wiecej to slyszalem ze kiedys jak jeszcze byl egzamin wstepny wypraowanie sprawdzaly dwie osoby niezaleznie. jesli roznica w ich ocenach wynosila wiecej niz jesli dobrze pamietam 3 punkty (moze 2) to zbierala sie komisja zeby ustalic kto ma racje. to sporo mowi o kryteriach oceny.

co do nowej matury: no judyta ma racje 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 27, 2006, 08:39:26 pm
No nie zgodze sie z wami....moja opinia...to nie tyle opinia moja moich kolegów i kolezanek ale takze opinia 4 polonistów z którymi rozmawiałAM   :wink: na ten temat ( jakie media, jakie media) Oczywiście...zgadzam sie, że czasem temat może podpasowac...ale pisanie do klucza to nie jest ambitne pisanie i już. I nie każdy do klucza pisać potrafii...no moze w 6 klasie podstawówki potrafiłAM ale teraz już raczej nie... Gratuluję Tobie studentko IFA tak pomyślnie zdanej matury z polskiego. Dużo zależy od egzaminatora. Moja koleżanka z podstawowej matury ledwo zdała...napisała na 31% ...z rozszerzonej miała 83%. To chyba niezła podstawa zeby stwierdzić jak różne osoby mogą oceniać prace napisane przeciez przez tą osobę na wyrównanym poziomie. No nic....wielu maturzystów jest nie zadowolonych....uważam że nie tylko ja ale wiele moich kolegów, koleżanek,  którzy są świetnymi humanistami zostali troche pokrzywdzeni przez wyniki. Tak wiec moja opinia o tej maturze na pewno sie nie zmieni. Wydaje mi sie, że mogliby znależć jakis lepszy sposób na wyłapywanie humanistycznej wyobrazni niz pisanie pod klucz. Pozdrawiam serdecznie wszystkich dumnych studentów UJ  :wink:

PROSZĘ SIĘ NIE UNOSIĆ, BO LITERÓWKI WYCHODZĄ
EDIT// LITERÓWKI POPRAWIONO
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: kuba cholewka w Lipiec 27, 2006, 08:50:14 pm
Zawsze mi sie wydawało, że na maturze pokazujemy w jakim stopniu opanowaliśmy materiał. Ten egzamin nie ma nic wspólnego z pokazywaniem możliwości naszej 'humanistycznej wyobraźni'. Klucz jest po to, żeby ocena była obiektywna, a nie oparta na czyjejś opinii w szkole vel "A Kasia to taka zdolna i ładnie pisze".
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Lipiec 27, 2006, 09:23:44 pm
Cytat: marek cieplowski
karzdy egzaminator temu zaprzeczy
nie wiem czy karzdy zaprzeczy ale na pewno każdy :mrgreen: egzaminator ma okreslone preferencje. przez cala szkole srednia uczymy sie pisac wypracowania "pod" poloniste. przykladow na subiektywizm nie trzeba daleko szukac - w pierwszej grupie na naszym roku po semestrze zmienil sie prowadzacy zajecia z lit compa i zmienily sie wymagania co do prac pisemnych, za inne rzeczy sie "punktowalo", na inne trzeba bylo uwazac. przekonanie, ze ktokolwiek by nie sprawdzal danej pracy ocenilby ja tak samo jest po prostu naiwne :roll:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 27, 2006, 10:04:24 pm
1. wstyd za polska ortografie ale czasem nie czytam co napisalem a bledy sie zdarzaja i to czesto. a ostatnio w koncu dowiedzialem sie ze 'naprawde' pisze sie razem;)

2. chyba nie sugerowalem ze wierze w jednomyslnosc sprawdzajacych? cytujac samego siebie: 'oczywiscie ocena pracy pisanej ma w soboe sporo subiektywizmu ale nie popadajmy w ekstrema'. zreszta co sie bede rozwodzic nad tym, na cwiczeniach z metodyki na 4 roku uslyszysz wszystko co moglbym powiedziec na ten temat.

3. co do klucza maturalnego: jakies kryteria musza byc a protestowac mozna przeciw czemukolwiek. jak sie chce to wady sie znajda, szczegolnie jak cos nie poszlo jak trzeba np. kolega filozof slabo polski napisal. z tego co wiem wypracowanie na maturze jest teraz krotkie i ma byc na temat, 1 2 3 i zrobione i takie sa wymagania do ktorych trzeba sie dostosowac. skad wiesz jakbys napisala stara mature? ona tez wielu ludziom sprawiala problemy, jak to z egzaminem. poza tym dochodzi stres wysokie wymagania rodzicow, wlasne ambicje, mozna w takich warunkach napisac sporo bzdur i to nie z winy klucza do wypracowania. no i jeszcze matura ma sprawdzac wiedze ucznia a nie umiejetnosc tworzenia dzieł literackich.

4. a ja wiedzialem ze asistar to kobieta hihihi 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Lipiec 27, 2006, 10:39:16 pm
Naprawdę, jestem pełen podziwu dla Waszych zagorzałych a przy tym konkretnych dyskusji na tego typu tematy. Naprawdę. Mam tylko nadzieję, że nie spędzają Wam snu z powiek nocami :wink: W razie czego sugeruję bardziej zadaniowe podejście do zdobywania wykształcenia i wiedzy w ogóle.

Pozdrawiam :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 28, 2006, 10:08:05 am
hehe...... :wink: prawda jest taka że większośc narzeka na tą mature niz jest z niej zadowolona. Nie będe z wami juz więcej na ten temat dyskutować bo ta dyskusja nie doprowadzi do niczego...zwłaszcza jesli dyskutuje z osobami które w ogóle z nową matura nie miały kontaktu :wink: ( nie mówie o Tobie Judytko :) ) Nowa matura...to ani sposób by wykazać sie wiedzą, czy humanistyczną wyobraznią. W nowej maturze trzeba nauczyć sie pisać do klucza. Ja nie umiem  :D zawsze będę pisać po swojemu  :D i jeśli nie przyjmą mnie na UJ to mam już miejscesio na UAMie  :lol:
Pozdrowinoka :wink:

Ps4. to jak do tego doszles :wink:?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 28, 2006, 11:56:01 am
masz racje, dyskusje w ktorych jedna ze stron z gory zaklada ze nie zmieni zdania prowadza do niczego, nawet nie mozna ich nazwac dyskusjami. wiec pozdrawiam cie dumna studentko UAMu a moze nawet i UJotu ktora zawsze bedziesz pisac po swojemu. przedmiot academic writing z taka postawą moze byc dla ciebie nie do przejścia ale trzymam kciuki. 8)

ps. jak do tego doszedlem? czytam posty po prostu

no i jeszcze nick asistar = a sistar = a sister = siostra. dobrze kombinuje czy moze nazywasz sie np ASIa STARkiewicz?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Lipiec 28, 2006, 12:09:00 pm
masz racje, dyskusje w ktorych jedna ze stron z gory zaklada ze nie zmieni zdania prowadza do niczego, nawet nie mozna ich nazwac dyskusjami
Zgadzam się, ale przynajmniej można podszlifować retorykę w starciach z uparciuchami :wink:

Asistar: Każdy chciałby pisać po swojemu, ale prawda jest taka, że najczęściej piszemy "na zamówienie", na maturze, na studiach lub w pracy i wtedy trzeba dostosować się do wymogów zleceniodawcy, gdyż od tego zależy nasze "wynagrodzenie". Jeśli Twój indywidualny styl pisania będzie się podobał egzaminatorom/pracodawcom to będziesz szczęściarą, ale rzadko kiedy tak się zdarza.

Pozdrawiam!

P.S.
No, chyba, że zostaniesz noblistką z zawodu :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 28, 2006, 12:18:39 pm
nie zakładam ze mam racje zupełnie we wszystkim, bo to prawda...CI co napisali super mature...mają poprostu intuicję ...podobną do tych którzy ten klucz układają. Im wszystkim gratuluje. Moim zdaniem ta matura własnie pokazuje które osoby mają takie szczęscie lub tez taką intuicje a które nie mają. Tak naprawde nie zaważa to na tym czy ktoś jest uzdolniony humanistycznie czy nie.

Często sie zdarza ze napiszesz duzo informacji o temacie które jednak nei znajdą odpowiedznika w kluczu....w kluczu za to moga sie znależć zupełnie inne rzeczy które nie mają wielkiego znaczenia...lub na które rzadko kto zwraca uwagę. Troche jak loteria....

Wszystko jest dla mnie do przejścia panie CIepłowski :wink: tą mature też jakoś przezyłam i academic writing też z pewnością jakoś zniosę.

Nie starkiewicz ... :wink:

Teraz czekam na wyniki...cóż, wolałabym Kraków, ale czy czcigodna dumna komisja rekrutacyjna UJ mi w tym nie przeszkodzi...tego nikt nie wie.

Miłego weekendu i udanych wakacji :D

Ps. Może nie noblistką, ale pisarką pewnie tak...bo artysci nie lubią granic :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 28, 2006, 12:38:02 pm
tak czy inaczej powodzenia na studiach. tylko pamietaj ze nikt nie jest nieomylny.

poznań tez fajne miasto

a komisje rekrutacyjną nazwałbym raczej nie czcigodną i dumną a zapracowaną 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Lipiec 28, 2006, 12:40:13 pm
Zapracowana komisja ogłosi wyniki około niedzieli, do tego czasu dziekan ma je zatwierdzić.

Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marcelina Trybuła w Lipiec 28, 2006, 01:48:25 pm
Około niedzieli? Czyli dzisiaj mogę sobie darować wchodzenie na swoje konto co godzine?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Lipiec 28, 2006, 03:01:11 pm
Tak, dziś raczej nic z tego nie będzie :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: laurapl w Lipiec 29, 2006, 10:36:54 am
Myślicie że komisja będzie równie zapracowana w niedzielę i ktoś udostępni wyniki w necie ? :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 29, 2006, 11:11:29 am
Zapracowana komisja ogłosi wyniki około niedzieli, do tego czasu dziekan ma je zatwierdzić.

około niedzieli znaczy pewnie w poniedzialek lub wtorek. cierpliwosci!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: gosikk w Lipiec 29, 2006, 11:18:33 am
Miła pani w sekretariacie powiedziała mi, że wyniki będą ogłoszone w PONIEDZIAŁEK .
Jeszcze jeden weekend niepewności ;)
pozdrowka- goooorące .. uff
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Lipiec 29, 2006, 11:55:10 am
Lista rankingowa zostanie przesłana na skrzynki ERK jak tylko będzie zatwierdzona przez Dziekana. Amen.

EDIT:
Żem się spóźnił z tym postem nieco, ale to nie zmienia faktu, że jak będzie lista, no to będzie :P
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: laurapl w Lipiec 29, 2006, 01:56:56 pm
Ok, ok, więc pozostaje uzbroic sie w cierpliwosc :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: laurapl w Lipiec 31, 2006, 02:33:02 pm
No dzisiaj z wyników chyba też nici. Na moim koncie żadnych wieści... Może były listy w budynku IFA ?? Macie jakieś info ?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: bollocks w Lipiec 31, 2006, 03:52:04 pm
tez czekam,sprawdzam to glupie konto kilka razy dziennie i nic!!!juz mnie zaczelo to wszystko denerwowac,na innych kierunkach maja juz wyniki!!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marcelina Trybuła w Lipiec 31, 2006, 04:57:02 pm
Ja sprawdzam po kilkanaście razy na dzień hehe,ale kres naszych zmagań jest już bliski,tak mi się wydaje, cierpliwości :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: bollocks w Lipiec 31, 2006, 05:14:56 pm
czy mozecie mi powiedziec czy jestescie starymi czy nowymi maturzystami?jesli starymi,czy mozecie mi powiedziec na ktorym miejscu jestescie w rankingu,z gory dziekuje:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marcelina Trybuła w Lipiec 31, 2006, 05:19:07 pm
Ja jestem nowa........
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w Lipiec 31, 2006, 05:38:33 pm
Hej:) Ja też jestem nowa.... Macie już może wyniki? Bo u mnie nadal nic...
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: desponia w Lipiec 31, 2006, 05:43:34 pm
Wyniki wisza juz w instytucie. Prog dla nowej matury to 137 pkt, dla starej 79. Ze stara matura przyjeli 9 osob, wszystkich lacznie 58. Ja sie dostalam :lol: Kiedy bede sie mogla zarejestrowac juz w pelni na forum? :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Agnieszka w Lipiec 31, 2006, 05:48:07 pm
Szkoda, że w ERK jeszcze nie ma informacji... Moje Gratulacje!!!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: desponia w Lipiec 31, 2006, 05:50:14 pm
Dziekuje:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marcelina Trybuła w Lipiec 31, 2006, 05:57:23 pm
Od 137? Hehehe czyli się załapałam o mamusiu ale się cieszę :)

Gratulacje dla wszystkich nowo upieczonych studentów IFA :)


POSTY SCALONO
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Lipiec 31, 2006, 09:02:54 pm
a jak tam asistar? powinnas sie dostac za 'wygadanie' hihi. 3mam kciuki 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: laurapl w Lipiec 31, 2006, 09:27:37 pm
Tez sie dostałam :D:D Czekam jeszcze na wyniki z UŚ, ale byc może spotkamy sie w październiku :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Lipiec 31, 2006, 09:48:48 pm
No...nie dostałam sie Mareczku...pewnie pójde do Poznania - town of broken dreams......
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Lipiec 31, 2006, 10:19:15 pm
Gratuluję wszystkim, którzy się dostali :!:

Asistar - nie łam się, Poznań nie jest taki zły a poza tym możesz spróbować za rok, ten czas wcale nie musi być stracony :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: gosikk w Sierpień 01, 2006, 08:26:44 am
Jupi! Tez gratuluje wszystkim którzy dostali sie - tak jak ja :D
Do zobczenia wkrótce! :)

p.s. W jaki sposób najlepiej szukać mieszkania?? Jakieś sprawdzone drogi? Bardzo będę wdzięczna :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Sierpień 01, 2006, 08:47:47 am
Hej :) no nie łąmię sie tym że sie nie dostałam na UJ, bo Uam jest też bardzo dobry....ale bardzo mi na Krakowie zależało  :wink: no...ale cóż...może Poznań też ma swoją nieodkrytą magię...zobaczymy. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 01, 2006, 09:17:00 am
nie UAM sie, przeUAM sie, poznan to supermiasto, bywalem tam w odwiedziny u kolegi tez z uamu. naprawde super.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Sierpień 01, 2006, 10:49:55 am
Gratuluję gratuluję wszystkim  :D UAMu zwłaszcza ;) bo tam podobno najlepsza anglistyka. Dziś jestem bardziej pokojowo nastawiona (czyżby wtedy PMS?? ;), chociaż moje zdanie o nowej maturze z polskiego się nie zmieniło. Pozdrawiam wszytskich świeżo upieczonych studentów!  :)

A żeby nie było do końca tak radośnie - link

http://miasta.gazeta.pl/krakow/1,35798,3519811.html

Najbardziej martwi mnie ta wzmianka na końcu o naszym instytucie.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 01, 2006, 11:04:26 am
moze sie dodzwonili na portiernie? co za glupi artykul, przeciez lista wisi i ogolnie wiadomo ze prog wynosil 137 pkt. sensacje robia.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: asistar w Sierpień 01, 2006, 03:44:52 pm
No....mam nadzieje:) dzięki. Jaki jest ten Poznań? Może jest tam dużo wąskich uliczek, starych kamienic, małych kawiarenk...jest tam opera?? Bo jeśli nie....to ja tam chyba umrę  :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: bollocks w Sierpień 01, 2006, 08:02:24 pm
co za sprawiedliwosc,ze przyjeto 49 osob z nowa matura a tylko 9 ze stara!!!!mialo byc proporcjonalnie!!!dyskryminacja,dlaczego na innych kierunkach jest 50% starych i 50%nowych?!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Sierpień 01, 2006, 08:40:50 pm
W tym roku było około 17 kandydatów na jedno miejsce...58x17=986 kandydatów, z czego tylko 54 to stara matura...
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Sierpień 01, 2006, 09:30:05 pm
na wiekszosci kierunkow liczba przyznawanych miejsc na stara i nowa mature jest proporcjonalna do ilosci zlozonych podan przez kandydatow ze stara/nowa matura. tych pierwszych jest na ogol duzo mniej (krzysiek juz wyliczyl ;) ) i  byloby niesprawiedliwe gdyby dzielono miejsca po polowie. to logiczne :roll:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 01, 2006, 09:33:09 pm
co za sprawiedliwosc,ze przyjeto 49 osob z nowa matura a tylko 9 ze stara!!!!mialo byc proporcjonalnie!!!dyskryminacja,dlaczego na innych kierunkach jest 50% starych i 50%nowych?!

ciekawe co R.G. by na to powiedzial. trzeba mu przedstawic sytuacje
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Sierpień 02, 2006, 02:06:39 pm
krzysiek juz wyliczyl ;)

Wyliczyłem jeszcze, że 54/986=0,05476673, a 9/54=0,1(6). Tak więc gdyby Komisja Rekrutacyjna chciała być na wskroś proporcjonalna, to przyjęła by 5% kandydatów ze starą maturą, czyli 2,7 studenta a nie te dziewięć osób. Wybaczcie dokładność, ale zostało mi z ekonometrii :x

A Ty Marek nie wywołuj wilka z lasu ustaw bo nam studia zepsujesz. Bierz ten swój dyplom i wynocha...do świetlanej kariery, oczywiście :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 02, 2006, 02:15:31 pm
krzysiek juz wyliczyl ;)

Wyliczyłem jeszcze, że 54/986=0,05476673, a 9/54=0,1(6). Tak więc gdyby Komisja Rekrutacyjna chciała być na wskroś proporcjonalna, to przyjęła by 5% kandydatów ze starą maturą, czyli 2,7 studenta a nie te dziewięć osób. Wybaczcie dokładność, ale zostało mi z ekonometrii :x

A Ty Marek nie wywołuj wilka z lasu ustaw bo nam studia zepsujesz. Bierz ten swój dyplom i wynocha...do świetlanej kariery, oczywiście :wink:

zeby to takie latwe bylo to wzięcie. jeszcze troche roboty zostalo niestety.. 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Sierpień 02, 2006, 02:59:37 pm
Cytat: krzysiek
Wyliczyłem jeszcze, że 54/986=0,05476673, a 9/54=0,1(6). Tak więc gdyby Komisja Rekrutacyjna chciała być na wskroś proporcjonalna, to przyjęła by 5% kandydatów ze starą maturą, czyli 2,7 studenta a nie te dziewięć osób. Wybaczcie dokładność, ale zostało mi z ekonometrii
przy ostatnim poscie przemknelo mi przez mysl czy przypadkiem tego nie policzyc ale pomyslalam, ze ty i tak to zrobisz ;)

a skoro juz o tych nieszczesnych maturach mowa to podobno maja znow wprowadzic egzaminy wstepne na wyzsze uczelnie. po raz pierwszy sie ciesze, ze taka stara jestem i mi nikt mojej starej matury nie moze w jakikolwiek sposob zakwestionowac :roll:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 02, 2006, 03:00:51 pm
Cytat: krzysiek
Wyliczyłem jeszcze, że 54/986=0,05476673, a 9/54=0,1(6). Tak więc gdyby Komisja Rekrutacyjna chciała być na wskroś proporcjonalna, to przyjęła by 5% kandydatów ze starą maturą, czyli 2,7 studenta a nie te dziewięć osób. Wybaczcie dokładność, ale zostało mi z ekonometrii
przy ostatnim poscie przemknelo mi przez mysl czy przypadkiem tego nie policzyc ale pomyslalam, ze ty i tak to zrobisz ;)

a skoro juz o tych nieszczesnych maturach mowa to podobno maja znow wprowadzic egzaminy wstepne na wyzsze uczelnie. po raz pierwszy sie ciesze, ze taka stara jestem i mi nikt mojej starej matury nie moze w jakikolwiek sposob zakwestionowac :roll:

nie martw sie, jak bedzie trzeba to sposob sie znajdzie. pamietaj, mieszkasz (mieszkamy) w polsce :lol:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Sierpień 02, 2006, 03:02:54 pm
gdzie prawo dziala wstecz :twisted: i we wszystkich mozliwych kierunkach, uwazaj, jeszcze ci mgra zabiora nim go zdazysz zrobic ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Sierpień 02, 2006, 04:28:46 pm
przy ostatnim poscie przemknelo mi przez mysl czy przypadkiem tego nie policzyc ale pomyslalam, ze ty i tak to zrobisz ;)
Policzyłem to już przy pierwszym poście, ale nie napisałem, bo mi się wydawało, że przesadzam :lol:

Co do egzaminów wstępnych na uczelnie, to ja uważam, że powinny być. Wtedy sprawa jest jasna - żeby dostać się na uczelnie X wymagana jest znajomość tego na takim poziomie, a tamtego na tamtym. Niby nowa matura jest standaryzowana, ocenianie zobiektywizowane, ale każdy wie, że to guzik prawda.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: olxie w Sierpień 05, 2006, 04:40:57 pm
ja się strasznie wahałam co wybrać (łącznie z moim miastem - Gdańsk), ale wygrało lenistwo, a więc to, że tu są 5-letnie magisterskie, więc nie trzeba jeszcze licencjackiej pracy pisać...  :)
Co do egzaminów wstępnych na uczelnie, to ja uważam, że powinny być. Wtedy sprawa jest jasna - żeby dostać się na uczelnie X wymagana jest znajomość tego na takim poziomie, a tamtego na tamtym.
zgadzam się! 100 razy bardziej wolałabym wstępne - ale wtedy musiałaby zostać przywrócona stara matura, bo nowa jest zbyt ciekawa jak dla mnie :P. poza tym na niektórych uczelniach w trakcie rekrutacji zmieniono przelicznik - więc np. zaczęli brać pod uwagę maturę z historii, która wcześniej - teoretycznie - nie była potrzebna. no ale jak R.G. może zmieniać zasady w trakcie rekrutacji, to czemu uczelnie miałyby postępować inaczej  :shock:?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ulpu w Sierpień 12, 2006, 05:24:14 pm
Witam wszystkich :) Zastanawiam się nad przyjazdem do Krakowa w ramach programu 'Most'. Niestety ostatnio słyszy się wiele krytycznych głosów na temat poziomu filologii angielskiej na UJ. Jak to jest w praktyce? Czy wydział filologiczny rzeczywiście jest u Was tak słaby? Czy to prawda, że ciągnie tylko przez renomę uniwersytetu?
Najlepiej ocenią to sami studiujący, więc nie uprzedzam się z góry. Mam nadzieję, że to tylko wredne plotki, bo nie ukrywam, że mam wielką ochotę postudiować w Krakowie  :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 12, 2006, 06:49:26 pm
Witam wszystkich :) Zastanawiam się nad przyjazdem do Krakowa w ramach programu 'Most'. Niestety ostatnio słyszy się wiele krytycznych głosów na temat poziomu filologii angielskiej na UJ. Jak to jest w praktyce? Czy wydział filologiczny rzeczywiście jest u Was tak słaby? Czy to prawda, że ciągnie tylko przez renomę uniwersytetu?

to jakas obsesja chyba. a mozesz te krytyczne glosy zacytować? jakieś linki do artykułów czy cokolwiek? strasznie mnie to ciekawi.

poczytaj sobie ten watek od piewszej strony
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Joanna Kosiba w Sierpień 12, 2006, 09:02:42 pm
to, ze anglistyka na Uj jest skostniala, jest wiadome tak jak to, ze UAM jest najlepszy a UWr sie preznie rozwija! to takie sztandarowe haselka i chyba z prawda nie musi sie zgadzac:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Anita w Sierpień 13, 2006, 02:12:15 pm
Czy wie ktos czy wiadomo kiedy jest egz z literatury amerykanskiej? :?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Antoniak w Sierpień 14, 2006, 08:33:29 am
Anita: Literatura amerykańska 15 IX g.9.oo

jesteś studentką IFA?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Bartosz Niestrój w Sierpień 15, 2006, 12:48:40 pm
to, ze anglistyka na Uj jest skostniala, jest wiadome tak jak to, ze UAM jest najlepszy a UWr sie preznie rozwija! to takie sztandarowe haselka i chyba z prawda nie musi sie zgadzac:)

No, co do pierwszego stwierdzenia to nie byłbym pewien, czy to tylko takie hasełko jest;>
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ulpu w Sierpień 15, 2006, 04:55:07 pm
słyszałam takie głosy od różnych ludzi związanych z anglistyką. poza tym: www.ang.pl - trochę krytyki znalazłam właśnie tam. w każdym razie takie opinie są i nic na to nie poradzicie. ja też się wkurzam słysząc różne bzdury o mojej uczelni (KUL):/ dlatego też pytam Was: czy filologia angielska na UJ warta jest polecenia?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marcelina Trybuła w Sierpień 15, 2006, 09:48:47 pm
Ja też słyszałam, że anglistyka na UJ jest skostniała, ale zazwyczaj taka opinia była wyrażana przez osoby,którym ( często wielokrotnie)nie udało się pomyślnie przebrnąć przez proces rekrutacyjny na tą właśnie uczelnię :lol:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 15, 2006, 10:27:12 pm
ja tylko chcialbym wiedziec co znaczy 'skostniała' i czym różni sie od 'zmrożonej' 'chłodnej' i 'zmarzniętej' albo może 'parującej' 'cieplutkiej' czy  'wycinającej hołubce' 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Bartosz Niestrój w Sierpień 16, 2006, 11:15:54 am
Może skostniała znaczy, że jak studenci siedzą zimą na zajęciach w nieogrzewanych salach, to im kończyny kostnieją?
Pewnie chodzi o to, że UJ nie idzie z duchem czasu i jest za bardzo konserwatyw, podczas gdy inne uczelnie bardziej przystają do wymagań obecnych czasów. Ale pewnie się nie znam, bo nie studiowałem na innych uczelniach.

Ja też słyszałam, że anglistyka na UJ jest skostniała, ale zazwyczaj taka opinia była wyrażana przez osoby,którym ( często wielokrotnie)nie udało się pomyślnie przebrnąć przez proces rekrutacyjny na tą właśnie uczelnię :lol:

Nie tylko przez nich;>
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Sierpień 16, 2006, 10:06:04 pm
co za sprawiedliwosc,ze przyjeto 49 osob z nowa matura a tylko 9 ze stara!!!!
Jak dla mnie to to jest AZ 9 kandydatow ze stara matura i bylam bardzo zdziwiona, ze przyjeto ich tak duzo. Ale dla mnie to dobrze:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Izabela Orłowska w Sierpień 17, 2006, 03:40:47 pm
Witam, mam malutką prośbę, albo raczej propozycję :D
Dostałam się na IFA i pomyslałam, że byłoby dobrze wcześniej się zintegrować z ludźmi z którymi będę studiować. Także, jeśli ktoś sie dostał i ma zamiar pozostać na tym kierunku, niech śmiało pisze na g (2991308) lub maila ysha@op.pl. Pozdrawiam :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 21, 2006, 12:06:22 pm
Cytuj
Pewnie chodzi o to, że UJ nie idzie z duchem czasu i jest za bardzo konserwatyw, podczas gdy inne uczelnie bardziej przystają do wymagań obecnych czasów
Mi ten konserwatyzm odpowiada: i mam nadzieję, że jeszcze długo nie będzie u nas "Zakładu Gender Studies" 8)
Moje doświadczenia ze stypendium Sokratesa w Kolonii wybitnie wskazują, iż z tego konserwatyzmu należy się raczej cieszyć niż smucić!
Cytuj
Dostałam się na IFA i pomyslałam, że byłoby dobrze wcześniej się zintegrować z ludźmi z którymi będę studiować. Także, jeśli ktoś sie dostał i ma zamiar pozostać na tym kierunku, niech śmiało pisze na g (2991308) lub maila ysha@op.pl. Pozdrawiam
Proponuję również integrację ze starszymi rocznikami  :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Sierpień 21, 2006, 06:13:23 pm
Mi ten konserwatyzm odpowiada: i mam nadzieję, że jeszcze długo nie będzie u nas "Zakładu Gender Studies" 8)
Moje doświadczenia ze stypendium Sokratesa w Kolonii wybitnie wskazują, iż z tego konserwatyzmu należy się raczej cieszyć niż smucić!
Mozesz rozwinac temat? Co jest zlego w Zakladzie Gender Studies?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 21, 2006, 06:37:58 pm
Mi ten konserwatyzm odpowiada: i mam nadzieję, że jeszcze długo nie będzie u nas "Zakładu Gender Studies" 8)
Moje doświadczenia ze stypendium Sokratesa w Kolonii wybitnie wskazują, iż z tego konserwatyzmu należy się raczej cieszyć niż smucić!
Mozesz rozwinac temat? Co jest zlego w Zakladzie Gender Studies?
he he
Cóż, nie wydaje mi się aby dyskusje w stylu np. "Czy Stanley ze Streetcar Williamsa był metroseksualny?" do których bazą jest Judith Butler czy Lacan (or rather "gender identity" reading of Lacan) stanowiły klucz do pełnego zrozumienia sztuki :D

Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 21, 2006, 09:46:42 pm
i tu sie zgodze z kolegą :lol:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 21, 2006, 09:50:26 pm
i tu sie zgodze z kolegą :lol:
Good to know I'm not alone  :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Sierpień 22, 2006, 11:13:56 am
Ojej, a ja to bym wręcz ciekawa była takiego czytania - na ten przykład w jaki sposób niektórzy krytycy porównują literaturę pisaną przez mężczyzn i kobiety poprzez porównanie właściwej dla każdej z płci krzywej orgazmu (doświadczona osoba kiedyś mi o tym opowiadała :wink:) :wink: Z niczym nie należy oczywiście przesadzać, ale zawsze to dobrze wiedzieć do granic jakiego absurdu może dotrzeć ludzka wyobraźnia 8) Zresztą gender kojarzyło mi się zawsze z jakimś intelektualnym figlem, a  zabawa o tyle ciekawsza przecież jest niż pietyzm i prostracja :wink:  8) Podoba mi się, oczywiście, mikroklimat IFA najbardziej, żal tylko, że w IFA trudniej się zorientować w klimacie panującym również dookoła. No ale trudno, trzeba przełamać lenistwo i poszperać w Massolicie 8)

Welleq, osobiste pytanie: nie nudzi Ci się już trochę studiowanie w tej naszej IFie? Bo ja właśnie w te wakacje odczułam, że te studia zaczynają mnie nużyć :wink: A na piątym roku będę się chyba czuć jak pies łańcuchowy w budzie :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 22, 2006, 12:18:59 pm
ale zawsze to dobrze wiedzieć do granic jakiego absurdu może dotrzeć ludzka wyobraźnia 8)
Chętnie Ci we wrześniu opowiem do jakich granicy absurdu dochodzili autorzy tekstów, które analizowaliśmy na zajęciach w Niemczech :D
Cytuj
trzeba przełamać lenistwo i poszperać w Massolicie 8)
Wspaniale  8) W Massolicie sam chętnie poszperam i możemy potem sobie porozmawiać o tym co przeczytaliśmy, właśnie porozmawiać, a nie serwować komuś gender "brainwashing," w którym każda próba krytyki traktowana jest jako bezpośredni atak na (domniemany) theorethical background of gender criticism.
Cytuj
Welleq, osobiste pytanie: nie nudzi Ci się już trochę studiowanie w tej naszej IFie? Bo ja właśnie w te wakacje odczułam, że te studia zaczynają mnie nużyć :wink: A na piątym roku będę się chyba czuć jak pies łańcuchowy w budzie :wink:
Mi? nieeee :D choć chciałbym sobie na piątym roku okrasić nieco wyjałowiony plan zajęć jakimiś kursami na polonistyce i filozofii, to IFA pozostanie IFA  8) A jeśli chcesz porozmawiać o "syndromie końca" to może przeniesiumy dyskusję na nasze podforum, jak pomyślę, że przyszłe roczniki będą czytać nasze narzekania na upływający czas poczuję się jeszcze starszy  :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Sierpień 22, 2006, 02:41:43 pm
Cytat: Welleq
A jeśli chcesz porozmawiać o "syndromie końca" to może przeniesiumy dyskusję na nasze podforum,

Let's. I need counselling. Badly. :roll:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Asia Peplińska w Sierpień 22, 2006, 04:33:58 pm
Uleczko, czyżbym to ja była tą doświadczoną osobą?  :wink:
Ja po moich zajęciach z Literary Criticism wciąż odnajduję siebie na lesbian continuum (ref. Adrienne Rich).  :wink:
A tak na poważnie, to ja akurat nie pochwalam tego, że w IFA Gender Criticism czy Queer Theory to tematy tabu. Skoro nauka, a w szczególności światowa humanistyka idzie w tym kierunku, a około 70% konferencji naukowych ma coś z tymi tematami wspólnego (przyznaję, że strzelam z tymi 70%), to wydaje mi się, że całkowite przemilczenie tych trendów może przynieść więcej krzywdy niż pożytku. Zgadzam się z Tobą, Welleq, że autorzy różnych tekstów z tych dziedzin dochodzą do najabsurdalniejszych absurdów, ale żeby odnaleźć się jakoś na polu contemporary literary theory, trzeba co nieco na temat tych absurdów wiedzieć. Dlatego myślę, że fajnie poprowadzony kurs, nie przez jakiegoś fanatyka/fanatyczkę, który/a każdy głos sprzeciwu traktuje jako atak na własną osobę, tylko przez kogoś sensownego i z dużym dystansem do siebie i tych wszystkich teorii, przydałby się także w IFA. Inna sprawa, że w IFA, jak wiadomo, wszystko zatrzymuje się na roku 1950, bo potem już chyba nie ma niczego ciekawego.  :wink: Oczywiście można uważać, że po Biblii (tudzież Moby-Dicku  8)) nie napisano nic wartościowego. Moim zdaniem jednak czegoś w tej naszej edukacji brakuje. No i powracamy tutaj do starego jak świat sporu, pytając za Herbertem: dlaczego klasycy? I do tego, że IFA nie ma pieniędzy.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Sierpień 22, 2006, 04:45:35 pm
Skoro nad dyskusją zawisła już i tak ołowiana chmura queer, to pozwolę sobie tymczasem wtrącić, że dziś o 20.10 w TVP Kultura można obejrzeć "Burzę" w reżyserii Dereka Jarmana 8) Smacznego szekspirofilom :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Sierpień 22, 2006, 05:13:12 pm
Aha, odnośnie skostnienia UJ :) Na socjologii od paru przynajmniej lat nurt gender studies rozwija się prężnie. Istnieje wręcz w obrębie instytutu możliwość kształcenia się w specjalizacji społeczno-kulturowa tożsamość płci - jest to więc jakiś promyk nadziei w ujotowskim tradycjonalistycznym tunelu 8) Co może ważne dla nas szczególnie, oferowany tam jest też między innymi prowadzony przez mgr Martę Smagacz kurs "Płeć w literaturze," niestety nie wiem w jakim stopniu jego socjologiczne nachylenie satysfakcjonowałoby literaturoznawców. Jest on jednak podobno bardzo ciekawy, jak twierdzi przynajmniej przymierzający się do doktoratu nt. stereotypu męskości kolega :wink:

Zgadzam się, Asia, że dla ogólnego rozezniania w dziedzinie, anglistom taki kurs byłby potrzebny.
Podobnie jak kurs dotyczący na przykład współczesnych teorii w lingwistyce 8) Zeby na tym poprzestać...:wink:

Tak więc z pytaniem: dlaczego klasycy? powraca ramię w ramię odwieczne pytanie: jaka filologia? :wink:

Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 22, 2006, 05:15:18 pm
Asiu,
zgadzam się z Tobą całkowicie; kiedy pisałem, że dobrze, że nie ma u nas zakładu Queer Studies czy Gender Studies nie chodziło mi bynajmniej o to aby istnienie podobnych approaches negować. Bynajmniej. Choćby z tego względu, że aby z czymś polemizować należy coś na temat danego zjawiska wiedzieć. Jeśli dobrze pamiętam na zajęciach z teorii literatury u dr Heydel tematem jednego ze spotkań był feminist criticism i pochodne. Cieszę się tylko, że nasz uniwersytet nie aspiruje do zdobywcy wątpliwie zaszczytnego miana pioniera gender studies w Polsce  :D Gdzie wszystko analizuje się poprzez prace wspomnianej wcześniej Judith Butler. I just advocate being reasonable and steering clear of extremism, both in negation and appreciation.
Niestety, większość (z mojego doświadczenia i rozmów z innymi studentami) wykładowców, którzy uczą queer studies traktuje to podejście jako jedyną słuszną drogę, a poststrukturalizm jako podstawę teoretyczną wobec której wszystkie inne podejścia teoretyczne tracą rację bytu (a jak przeszkadzają, zawsze mogą zostać zdekonstruowane 8)).
Nie do końca zgodzę się też z twierdzeniem, że kursy nie wychodzą poza 1950s :D przykład? Tłumacznie poezji. Na tym kursie nie można oddać term paper, który traktowałby o poecie/poetce sprzed 1990s. Nie wszystko jest więc tak strasznie skostniałe.

Ulciu - uwielbiam!  :mrgreen: Szekspir dobry na wszystko i jak wiadomo łagodzi obyczaje 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 22, 2006, 05:18:56 pm
Tak więc z pytaniem: dlaczego klasycy? powraca ramię w ramię odwieczne pytanie: jaka filologia? :wink:
I czy filologia w ogóle?  :roll:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Sierpień 22, 2006, 05:26:22 pm
Tak więc z pytaniem: dlaczego klasycy? powraca ramię w ramię odwieczne pytanie: jaka filologia? :wink:
I czy filologia w ogóle?  :roll:
nie chciałam tego stawiać tak zerojedynkowo :wink:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 22, 2006, 05:27:30 pm
Inna sprawa, że w IFA, jak wiadomo, wszystko zatrzymuje się na roku 1950, bo potem już chyba nie ma niczego ciekawego.  :wink:

ekhm chcialem niesmialo zauwazyc ze uczeszczalem przez ostatnie 2 lata na seminarium magisterskie z literatury amerykańskiej które to miało w nazwie 'post-war American fiction' i nie chodziło o pierwsza wojne 8) wiec jesli ktos chce zajmowac sie 'nowinkami' wystarczy wybrac odpowiednie seminarium. oczywiscie nie twierdze ze te nowinki maja mniej niz 25 lat, ale rozsadnie myślac w naszym kochanym kraju po prostu nie da sie zdobyc najnowszych powieści + krytycyzm. pamietam ile było problemów z Pale Fire Nabokova, a powieśc ta juz swoje lata ma. jednak bez jako takiej znajomosci ostatnich 50 lat w literaturze nie da sie dyskutowac o tym co powstaje i dzieje sie teraz (o czym osobiscie najprawdopodobnie nie mam zielonego pojecia;) wiec nie narzekajmy, wybór jest (lub był) :(
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 22, 2006, 06:32:48 pm
Ulciu, ok, postaram się podreperować wizję i operować więcej na skali szarości :D
Swoją drogą, pisał ktoś już pracę magisterską z da Vinci Code?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ula Jachimczak w Sierpień 22, 2006, 06:50:30 pm
Ulciu, ok, postaram się podreperować wizję i operować więcej na skali szarości :D
Swoją drogą, pisał ktoś już pracę magisterską z da Vinci Code?
Niewykluczone, że to niedługo nastąpi, zważywszy że to jedna z lektur obowiązowych na tegorocznym seminarium prof. Mazura
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 22, 2006, 07:04:33 pm
Ulciu, ok, postaram się podreperować wizję i operować więcej na skali szarości :D
Swoją drogą, pisał ktoś już pracę magisterską z da Vinci Code?
Niewykluczone, że to niedługo nastąpi, zważywszy że to jedna z lektur obowiązowych na tegorocznym seminarium prof. Mazura

z kodem to chodzi o to ze 'wszyscy' to znają i wstyd żeby filolog specjalizujący sie w literaturze amerykanskiej nie znał.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Sierpień 22, 2006, 09:09:09 pm
Mam pytanie odnosnie opcji:) Jakie opcje moge wziac na pierwszym roku i do kiedy musze sie zdecydowac co wybieram?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 22, 2006, 09:11:53 pm
nie przemeczaj sie tak, zostaw rozpoczecie opcji na drugi albo trzeci semestr. nigdzie nie uciekną
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: kuba cholewka w Sierpień 22, 2006, 09:13:41 pm
Łatwiej bedzie powiedzieć czego nie można wziąć:
Semantyka lub Składnia, tylko dla 3 roku
Opcje z Szekspira lepiej brać od drugiego semestru studiów,
Victorian Novel i pochodne, głównie dla 2 i 3 roku.
No i jak jest napisane opcja specjalizacyjna, to oznacza 4 i 5 rok.
Poza tym, chyba na wszystko można chodzić, wystarczy zmieścić się w sali.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Sierpień 22, 2006, 09:25:36 pm
Sek w tym, ze na pierwszym roku musze zaliczyc dwie opcje, zeby miec ow rok zaliczony, wiec nie moge sobie poczekac z ich rozpoczeciem do 3 semestru. A pytam na co moge chodzic juz teraz bo chcialabym juz sobie jakos te studia zaplanowac.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Sierpień 22, 2006, 09:39:33 pm
O ile mi wiadomo nie musisz  :) ludzie ode mnie z grupy nie chodzili na żadną, a rok będą mieć zaliczony ( trzyyymamy kciuki za literaturę wrześniową mocno ;)) Punkty z opcji musisz zebrać bodajże do końca 3 roku, tzn z tych "niespecjalizacyjnych" (proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Na pewno nie musisz robić czegośtam już na pierwszym roku obowiązkowo. Jeśli jednak będziesz coś bardzo chciała ;) zrobić w pierwszym semestrze, to chyba jedynie British albo American Life (poezja hyhy) <--- sama musze to w końcu zrobić, bo na British life dostawałyśmy z koleżanką głupawy nie wiedzieć czemu i zrezygnowałyśmy po 3 tygodnaich. Potem dopiero dowiedziałam się, ze to opcja obowiązkowa (wymiennie z American) :]
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 22, 2006, 09:45:27 pm
Sek w tym, ze na pierwszym roku musze zaliczyc dwie opcje, zeby miec ow rok zaliczony, wiec nie moge sobie poczekac z ich rozpoczeciem do 3 semestru. A pytam na co moge chodzic juz teraz bo chcialabym juz sobie jakos te studia zaplanowac.
moze sie przepisy zmienily, a moze jestes nienajlepiej poinformowana 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Sierpień 23, 2006, 10:24:55 am
Bardzo mozliwe, ze jestem nienajlepiej poinformowana:) Po prostu bazuje na moich poprzednich doswiadczeniach ze studiowaniem, a tam skoro w planie pierwszego roku bylo napisane, ze do jego zaliczenia potrzebne jest 60 punktow, to te 60 punktow trzeba bylo uzbierac i nie bylo zmiluj.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 23, 2006, 12:00:25 pm
Bardzo mozliwe, ze jestem nienajlepiej poinformowana:) Po prostu bazuje na moich poprzednich doswiadczeniach ze studiowaniem, a tam skoro w planie pierwszego roku bylo napisane, ze do jego zaliczenia potrzebne jest 60 punktow, to te 60 punktow trzeba bylo uzbierac i nie bylo zmiluj.
Wydaje mi się, że regularny plan studiów zapewnia 30 punktór ECTS w każdym semestrze, a "obligatoryjne opcje" to nadwyżka, którą teoretycznie możesz sobie umieścić wedle swojej woli w dowolnym punkcie pierwszych trzech lat studiów. Piszę teoretycznie, bo, tak jak napisał Kuba, na I roku nie masz co próbować dostać się na Syntax/Semantykę, a i na Victorian Novel jest za wcześnie. Proponuję Ci wpisać się na British/American Life w I semestrze, Reading Shakespeare w II semestrze a skupić się przede wszystkim na regularnych kursach i egzaminach.
Dodatkowo, musisz pamiętać, że możesz jako opcje brać różnorakie kursy poza IFA UJ np. na polonistyce, na filozofii czy na religioznawstwie. Wydaje mi się, że do III roku nie powinnaś mnieć ukończonych więcej niż 3 lub 5 opcji spoza instytutu (teoretycznie, ale niech ktoś to jeszcze zweryfikuje, bo mogę pleść bzdury). Musisz tylko iść do danego prowadzącego zajęcia, poinformować, iż jesteś z IFA i chcesz ukończyć jego/jej kurs jako opcję i po wszystkim, ale to radzę dopiero od II roku...
Pamiętaj też, że jeśli oprócz filologii angielskiej masz dodatkowy kierunek studiów zmniejsza się liczba opcji, z których musisz się rozliczyć w IFA UJ!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marek Ciepłowski w Sierpień 23, 2006, 12:21:24 pm
no jest jeszcze jedno ale: opcje poza ifa (excluding ukochaną amerykanistyke, dostarczycielkę punktów) mogą być raczej trudne do zaliczenia, z duża ilościa materiału, lektur, etc. oczywiscie nie wszystkie, ale na I roku nie ma co sie pakować. ifa zapewnia wystarczającą ilość rozrywek :lol:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Sierpień 23, 2006, 01:11:55 pm
ifa zapewnia wystarczającą ilość rozrywek :lol:

To fakt, ale ja zdołałam chodzić jeszcze na Metodykę Nauczania Języka Polskiego Jako Obcego na polonistyce i jakoś dałam radę. (To pewnie dlatego, że zrezygnowałam z British life ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Sierpień 23, 2006, 08:26:51 pm
Wlasnie podliczylam sobie punkty za poszczegolne przedmioty na pierwszym roku (zgodnie z tym, co jest wyszczegolnione na stronie IFA) i wyszlo mi, ze bez opcji sie jednka nie obejdzie by uzbierac te 60. Dziekuje za wszystkie rady i wypowiedzi, postaram sie skorzystac :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Sierpień 23, 2006, 09:36:14 pm
Oj tam, tu sami humaniści, kto by się przejmował jakimiś cyferkami ;) Jakby było coś nie tak to ktoś by powiedział. A tak to sobie spokojnie studiujemy, zaliczamy, niczego nie sumujemy i wszystko jakoś się zgadza :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 23, 2006, 11:37:07 pm
A tak to sobie spokojnie studiujemy, zaliczamy, niczego nie sumujemy i wszystko jakoś się zgadza :)
(sic!) Właśnie sobie przypomniałem, że od dwóch lat nie podliczałem opcji... :mrgreen:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Mateusz Urban w Sierpień 25, 2006, 12:50:25 pm
(sic!) Właśnie sobie przypomniałem, że od dwóch lat nie podliczałem opcji... :mrgreen:

nie przejmuj się, ja opcje z pięciu lat podliczyłem dopiero przed egzaminem magisterskim  :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Sierpień 25, 2006, 05:03:32 pm
(sic!) Właśnie sobie przypomniałem, że od dwóch lat nie podliczałem opcji... :mrgreen:
nie przejmuj się, ja opcje z pięciu lat podliczyłem dopiero przed egzaminem magisterskim  :)

Pani Ozga musiała być zachwycona  8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Mateusz Urban w Sierpień 30, 2006, 10:21:21 am
nie mylisz się, jej krzywe spojrzenie wyrażało najwyższy "zachwyt" :wink:

w efekcie podliczyła mi te opcje w jakieś 5 minut, chyba żeby się mnie szybko pozbyć  :mrgreen:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Wrzesień 29, 2006, 07:36:19 pm
Czy w zeszlym roku na pierwszym roku w pierwszym semestrze tez byly zajecia "remedial grammar"? Bo w rozpisce z wszystkimi przemiotami takowego nie widzialam. Teraz tej rozpiski i opisow kursow juz nie ma, a przedmiot mnie zaciekawil. I czemu na go w programie tylko jedna grupa? A skoro tak, to na jakiej zasadzie wylawiaja tych, ktorzy go potrzebuja?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Marcelina Trybuła w Wrzesień 29, 2006, 07:49:12 pm
Nie, nie było czegoś takiego :) W ogóle pierwszy raz widzę coś takiego... Sądzę, że to po prostu  jeden z błędów wkradł się na ten plan.


Chyba że to jakaś nowość wprowadzona w tym roku-żeby już nikt nie gadał, że anglistyka na UJ jest skostniała  8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Wrzesień 29, 2006, 09:18:57 pm
Bynajmniej, nie jest to nowość! Dwa albo trzy lata temu pojawiła się na harmonogramie zajęć tajemnicza pozycja "Remedial" - również bez podziału na grupy - ale nic wiecej o tym zjawisku powiedzieć nie mogę, bo nie znam nikogo, kto się na owe zajecia wybrał.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Wrzesień 29, 2006, 09:56:52 pm
Czyli juz cos takiego bylo... Z tym, ze w tym roku to nie jest tak zupelnie bez podzialu na grupy. Przypisane jest do jednej konkrretnej, do E i wszystkie inne grupy maja w tym czesie jakies inne zajecia.
Tytuł: opcje...
Wiadomość wysłana przez: Marta Pająk w Październik 04, 2006, 03:23:44 pm
Mam takie pytanie: Czy ktoś widział na stronie IFA opis opcji??? Czy też jedynym źródłem informacji są opisy na korytarzu?
Będę wdzięczna jesli ktoś kto ma już za sobą opcję: Intro to Syntax  powie mi kilka słów o tym co dzieje się na zajęciach i czy warto pchać się na ta opcję w I semestrze I roku.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Justyna Aptowicz w Październik 04, 2006, 03:40:35 pm
to opcja zalecana raczej dla III roku kiedy to ma sie juz podstawy m. in. z descriptive i contrastive grammar
Tytuł: Odp: opcje...
Wiadomość wysłana przez: Admin w Październik 04, 2006, 07:53:36 pm
Mam takie pytanie: Czy ktoś widział na stronie IFA opis opcji???

http://www.filg.uj.edu.pl/ifa/harmo_fall_2006/2006_fall_opcje.doc
http://www.filg.uj.edu.pl/ifa/harmo_fall_2006/2006_fall_opcje.pdf
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Barbara Bogunia w Październik 04, 2006, 09:12:15 pm
http://www.filg.uj.edu.pl/ifa/kursyopc.php to chyba wszystko czego można sie dowiedzieć o opcja via Net
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Karolina Jamrozy w Styczeń 16, 2007, 07:53:28 am
Witam;) Chcialabym sie poradzic juz bardziej doswiadczonych studentow UJ'otu o rade;) Mianowicie jestem z tych co pisali stara mature, czyli czeka mnie jeden ze slawetnych egzaminow wstepnych na UJ  :? Interesuje mnie anglistyka, aczkolwiek i przeraza. Nie mam co prawda certyfikatu, ale oceniam swoje umiejetnosci na CAE, moze troszke wiecej. Od zawsze mnie interesowaly i kultura amerykanska i angielska. Ale czy mam jakies szanse na tyyylu chetnych? Jak wyglada ten egzamin, i  czy jest prawda ze na 50 miejsc, 25 jest przeznaczone na stara mature? Chcialabym tez zeby ktos w koncu zaprzeczyl owym 'protekcjom' i korupcji na egzaminach, bo jezeli rzeczywiscie tak jest to chyba startowac nie bede. Mam nadzieje ze mi doradzicie i zdementujecie te plotki. Z gory dziekuje. Karolajnn. :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Oliwia Radomska w Styczeń 16, 2007, 08:13:11 am
Witam :) Co do trudnosci egzaminu to pozwole aby inni sie wypowiadali ;) Co do korupcji itp to nigdy o tym nie slyszam (przynajmniej na IFA ;) ). Jestesmy zbyt malym wydzialem mi sie wydaje i zwiazku z tym to jakby ktos sie dostal przez znajomosci a tak naprawde sie nie znal na rzeczy to by to odrazu wyszlo na jaw. Szanse na te studia masz bo trzeba liczyc ze przynajmniej polowa tych wszsytkich chetnych to znaja angielski na poziomie podstawowki i zadawaja bo Tata im kazal itp. wiec nie stanowia zadnej konkurencji. Na egzaminie jest czesc o kulturze wiec tam mozesz sie wykazac :) (osobiscie moja ulubiona czesc egzaminu 8)).
Nie chce tu Cie zniechecac do studiow w IFA (bo IFA rulez  :D ) ale co do kultury brytyjskiej i juz na pewno amerykanskiej (bo wlasnie tym sama sie zajmuje) to nie oczekuj wiele opcji lub zajec oprocz jakis bardzo podstawowych typu historia ogolna danego panstwa. Jakos to tak wyszlo:( Ale i tak jest wiele studentow chetnych na specializacje kulturoznawcza i prowadza ja znakomici profesorowi i da sie tym zajac tylko ze wymaga to troche wiecej wysilku i walki. Mam nadzieje ze Cie nie odstraszylam i zycze powiedzienie! :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Karolina Jamrozy w Styczeń 16, 2007, 11:13:55 am
Nie, nie odstraszylas mnie ai troche;) Powalcze jak bedzie trzeba. I ciesze sie ze zdementowalas te plotki o korupcji, bo szczezre mowiac juz sama nie wiedzialam jak na to spojrzec. Teraz tylko czekam az ktos sie wypowie na temat egzmainu;) Czy taki diabel straszny jak go maluja?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Krzysztof Nosal w Styczeń 16, 2007, 01:01:28 pm
Czy taki diabel straszny jak go maluja?

Nie. W bibliotece IFA na 4. piętrze Paderevianum można zakupić testy z ubiegłych lat, polecam dla rozeznania.

Powodzenia!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Karolina Jamrozy w Styczeń 16, 2007, 01:56:22 pm
Dziekuje slicznie, zamierzam tak zrobic:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Antoniak w Styczeń 16, 2007, 02:43:33 pm
aha! i nie poddawaj się za żadne skarby, ja ( i nie tylko ) zdawałam 2 razy :) więc jak się zaprzesz to nie ma bata :P
a co do przygotowania do egzaminu to faktycznie polecam przejrzeć testy z poprzednich lat.
I jeszcze mogę polecić już z pomocy naukowych książkę Pawła Schefflera "Gramatyka języka angielskiego w zdaniach do tłumaczenia". Sama się z niej przygotowywałam ,a pamiętam, że część gramatyczna egzaminu to były właśnie zdania do przetłumaczenia :)
Powodzenia!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Karolina Jamrozy w Styczeń 16, 2007, 09:04:07 pm
Dziekuje ze tak mnie zacheciacie;) I z pewnoscia sprobuje swoich szans, do stracenia nic nie mam, za to zyskac moge wszytsko;) Kocham tego czego sie ucze. Mam cicha nadzieje ze w tym lezy klucz do sukcesu :) Chociaz bedac studentka obawiam sie ze ta milosc szybko by mi przeszla :P Tak czy owak, zabieram sie do pracy;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Michał Choiński w Styczeń 17, 2007, 05:26:13 pm
Jeśli chodzi o przygotowanie do "kulturówki" ja dawno, dawno temu korzystałem z Longman Dictionary of Language and Culture - po prostu przeglądałem i czytałem słownik i... w ten sposób wiedziałem jak wyjaśnić dwa pojęcia, o które pytano mnie na egazminie.
Jeśli chodzi o przygotowanie do częci literary comprehension polecam lekturę tekstów z "żółtego" Alexandra - może Ci się to bardzo przydać.
Do powtórki gramatyki możesz użyć podręcznika Practical Grammar of English autorstwa wykładowców naszego instytutu: dr Willim i prof Mańczak-Wolfeld (ze szczególnym uwzględnieniem zawartych w książce ćwiczeń na tłumaczenia).

POWODZENIA!!! :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Karolina Jamrozy w Styczeń 18, 2007, 07:52:39 am
Ulala;) Lista ksiazek sie stale powieksza;) Ale lepiej wiedziec wiecej niz zostac zaskoczonym na egzaminie, na dodatek nie mile;) Juz czesc ksiazek zakupilam, nie maly to wydatek, ale z pewnoscia warty swojej ceny. Dziekuje wszytskim za pomoc i udzielone rady:) A teraz czas na mnie.. ;/ Tylko ja i setki stron do opanowania :D Cheers!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: scholastyka w Luty 06, 2007, 09:14:33 pm
witam wszystkich. chciałam zapytać studentów o historię (Wielkiej Brytanii,Stanów Zjed. czy w ogóle krajów anglojęzycznych?),jest to dla mnie jedyny problem jeżeli chodzi o fil.ang,czy macie dużo zajęc z tego przedmiotu, może jest on tylko na zaliczenie? w liceum zostałam skutecznie zniechęcona do historii,stąd moje wątpliwości(...)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: kuba cholewka w Luty 06, 2007, 09:28:25 pm
Są wykłady z historii Wlk. Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Każdy kończy się egzaminem. Ale nie warto się zrażać, to są jedne z prostszych egzaminów.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Aleksandra Żyła w Luty 06, 2007, 09:29:30 pm
historia Anglii 2 semestry, historia USA jeden... czy to dużo? sama nie wiem. chyba zależy od wykładowcy... i szczerze zazdroszcze obecnemu pierwszemu rokowi historii UK :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Darek Hanusiak w Luty 06, 2007, 11:34:16 pm
Są wykłady z historii Wlk. Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Każdy kończy się egzaminem. Ale nie warto się zrażać, to są jedne z prostszych egzaminów.
Dokładnie tak jest. Nie ma się czym przejmować, nawet jeśli ktoś ogólnie nie przepada za historią.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: scholastyka w Luty 09, 2007, 07:17:47 pm
wielkie dzięki za odpowiedź,2 czy 3 semestry to nie jest dużo,uspokoiłam się :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Carola - kandydatka w Marzec 14, 2007, 08:20:05 pm
Witam wszystkich. W tym roku będę zdawała maturę i moim największym marzeniem jest studiować na IFA UJ:) Mam jednak kilka wątpliwości... Mianowicie, czy ktoś może wie, jaki był ubiegłoroczny próg punktacji z nowej matury przy rekrutacji? I ilu kandydatów startowało na jedno miejsce....? Z góry dzięki za odpowiedzi. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Carola - kandydatka w Marzec 14, 2007, 08:35:12 pm
Ahhhh... Jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś zna moze przelicznik punktów uzyskanych na maturze....? Będę bardzo wdzięczna za podanie. Jeszcze raz pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Maj 14, 2008, 06:32:44 pm
Witam wszytskich, ja też jako kandydatka na filologię mam kilka pytań:

1. co z łaciną? piątka na świadectwie maturalnym wystarczy, żeby być zwolnionym? Bo szczerze mówiąc, to nie pałam miłością do języka, który za bardzo mi się nie przyda i wolałabym poświęcić ten czas na naukę czegoś innego:)

2. Jak to jest z tymi stypendiami? Na niektórych uczelniach jest tak, że kompletnie nie opłaca się wyjeżdżać, bo albo trzeba powtarzać rok, albo każą wszystko zaliczać... I czy w ogóle to ma sens, jeśli ktoś chce być tłumaczem? Wiem, że brzmi to trochę głupio, ale mam na myśli przedmioty specjalistyczne - bo jakoś nie wydaje mi się, żeby na uczelniach zagranicznych ktoś się zajmował kwestią przekładu z ang na pol i odwrotnie - więc czy to nie jest tak, że po powrocie ze stypendium człowiek jest zwyczajnie "w plecy" i ma mniejsze szanse na dostanie specjalność tłumaczeniową (yyy translatorykę? ybaczcie, ale ja jeszcze zielona ejstem:) I to jest właśnie moje

3. pytanie: Jak to jest z tymi tłumaczeniami?! Wyczytałam gdzieś, że trzeba się dostać, jakiś egzamin/portfolio... Jaki % osób się dostaje, co trzeba konkretnie zrobić/umieć, żeby się dostać? I na którym roku to się wszytsko odbywa?

Hmm, to by było na tyle. Będę wdzięczna za informacje:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Aleksandra Żyła w Maj 14, 2008, 07:25:50 pm
1. z łaciny zwalnia cię dopiero egzamin nomen omen 'zwalniający'
2. jeśli chodzi o erazmusy to się musi wypowiedzieć ktoś kto był/jest gdziies za granicą, ale słyszałam podobne głosy co ty
3. a info o specjalizacji tłumaczeniowej jest na stronie IFA UJ i decyzję podejmuje się przed czwartym rokiem, ale jako ze system sie zmienil na 3+2 to pewnie i to sie zmienilo
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Maj 14, 2008, 08:50:00 pm
2. Jak to jest z tymi stypendiami? Na niektórych uczelniach jest tak, że kompletnie nie opłaca się wyjeżdżać, bo albo trzeba powtarzać rok, albo każą wszystko zaliczać... I czy w ogóle to ma sens, jeśli ktoś chce być tłumaczem? Wiem, że brzmi to trochę głupio, ale mam na myśli przedmioty specjalistyczne - bo jakoś nie wydaje mi się, żeby na uczelniach zagranicznych ktoś się zajmował kwestią przekładu z ang na pol i odwrotnie - więc czy to nie jest tak, że po powrocie ze stypendium człowiek jest zwyczajnie "w plecy" i ma mniejsze szanse na dostanie specjalność tłumaczeniową (yyy translatorykę? ybaczcie, ale ja jeszcze zielona ejstem:) I to jest właśnie moje

U nas się jak najbardziej opłaca :-) Co prawda powrót po stypendium wiąże się z koniecznością nadrobienia kursów, które Cię ominęły (a już na pewno tych, które kończą się egzaminem w danym roku), ale wszystko jest do zrobienia - albo umawiasz się z prowadzącymi zajęcia w IFA i uznają Ci to, co robisz za granicą, jako zaliczenie kursu w IFA, albo robisz coś ponad to, ale wszystko jest do przejścia. O wrażeniach studentów po powrocie do IFA możesz poczytać w ankietach tutaj (http://www.filg.uj.edu.pl/ifa/wymiana.php).
Co do łączenia specj. tłumaczeniowej z Erasmusem - to też jest jak najbardziej możliwe, co roku kilka osób ze specjalizacji wyjeżdza. Na niektórych uniwersytetach zajęcia z tłumaczenia wyglądają tak, że każdy tłumaczy na "swój" język i albo uczelnia załatwia kogoś, kto to tłumaczenie ocenia, albo... nie załatwia, wtedy się trzeba nieco nagimnastykować, ale da się wszystko załatwić, przy okazji sprawiając, że na jaw wychodzą absurdy biurokracji "tam", a nie tylko u nas ;-)
Poza tym dużo daje to, że można porównać, jak zajęcia z tłumaczenia wyglądają u nas i w innych krajach.
Nie wiem tylko, jak w związku z wejściem systemu 3+2 będzie wyglądać kwestia wyjazdów - bo pewnie będziecie mogli wyjeżdżać już na III roku, czyli przed egzaminami na SUM i wyborem specjalizacji, ale nie sądzę, żeby wyjazd zmniejszył Wasze szanse na przyjęcie. Choć w sumie to chyba nikt na razie nie wie na 100%, jak te studia mają wyglądać za parę lat ;-)

3. pytanie: Jak to jest z tymi tłumaczeniami?! Wyczytałam gdzieś, że trzeba się dostać, jakiś egzamin/portfolio... Jaki % osób się dostaje, co trzeba konkretnie zrobić/umieć, żeby się dostać? I na którym roku to się wszytsko odbywa?

Na razie odbywa się to po III roku (połowa września) - zasady z ubiegłego roku dostępne są tutaj (http://www.filg.uj.edu.pl/ifa/intratrans.php). Liczba osób ubiegających się o przyjęcie zmienia się co roku.
A jak to będzie za parę lat po wprowadzeniu 3+2 to na razie nie wiadomo.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Maj 15, 2008, 02:22:12 pm
Dzięki piękne, chociaż to, czego się dowiedziałam, za bardzo mnie nie pocieszyło - ostatnio na specjalizację tłumaczeniową przyjęto AŻ 12 osób... Mam nadzieję, że teraz ten system jakoś się zmieni. Wiecie może, gdzie mogę dostać testy z lat poprzednich  zwalniające z łaciny?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Anna Mirek w Maj 15, 2008, 04:33:08 pm
Tak gwoli wyjaśnienia, ostatnio przyjęto na specjalizację translatorską tylko 12 osób (jeśli nie mniej) raczej z powodu braku większej liczby chętnych niż ostrej selekcji. ;)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Maj 15, 2008, 09:10:02 pm
Nie gadaj! Ja sobie wyobrażałam, że na tych studiach to wszyscy chcą zostać tłumaczami i ci na specjalizacji nauczycielskiej robią ją z musu, bo na tłumaczeniową się nie dostali! Czyli ci, co chcą dostać się na tłumaczenioą, szanse mają spore?:) pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Maj 15, 2008, 09:20:08 pm
Dużo też zależy od tego, jakie tematy seminariów zostaną zaproponowane na poszczególnych specjalizacjach. Bywa tak, że wydaje się, że "wszyscy chcą zostać tłumaczami", a potem części zapał nieco stygnie i wybierają inne seminarium.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Maj 16, 2008, 10:18:21 am
No i przecież oprócz tłumaczeniówki i metodyki mamy jeszcze inne specjalizacje np. językoznawstwo czy literaturę amerykańską. Nie wszyscy muszą chcieć pisać pracę mgr z tłumaczenia.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Maj 16, 2008, 10:53:01 am
To git. Wybaczcie, że będę jeszcze trochę drążyć ten temat i przy okazji Was dręczyć - ale Waszym zdaniem zajęcie z tłumaczenia naprawdę pomagają? Czy z tłumaczeniem nie jest przypadkiem tak jak z pisaniem - że nie da się tego nauczyć, a raczej powinno się zdać na własny talent i intuicję? A przy okazji: czy na UJ są jakieś zajęcia z creative writingu? PS ale to płatne studium przy UJ-cie się nie liczy.

ps a czy tonie jest tak, że będąc na specjalizacji tłumaczeniowej można pisać prace magisterską o czymś innym? <-- to rzecz jasna pytanie kogoś, kto ejszcze nigdy nie studiował:)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Maj 16, 2008, 09:50:46 pm

To tak jak z pływaniem - możesz próbować nauczyć się pływać sama, możesz nawet mieć jakieś specjalne predyspozycje ku temu (ale może się zdarzyć, że dużo czasu zajmie Ci zorientowanie się, że te predyspozycje posiadasz, jeśli nikt Ci na nie nie zwróci uwagi), ale możesz też iść na trening i przekonać się, czy te predyspozycje faktycznie posiadasz, usłyszeć zdanie kogoś mądrego na temat nauki pływania i budowania ogólnej kondycji, a przy okazji dowiedzieć się, że istnieją także inne style niż klasyczny. To obrazuje mój stosunek zarówno do tłumaczenia, jak i "creative writing" ;-)

A praca magisterska na specjalizacji powinna jednak dotyczyć tłumaczenia ;-)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Maj 17, 2008, 12:29:08 pm

A praca magisterska na specjalizacji powinna jednak dotyczyć tłumaczenia ;-)

No bo specjalizacje właśnie po to  są - głównie, żeby napisać z czegoś pracę mgr. A specjalizacja tłumaczeniowa to na pewno nie jest dwuletnie studium tłumaczenia, ale to już Martyna może więcej powiedzieć na ten temat :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Maj 18, 2008, 10:22:34 am
A specjalizacja tłumaczeniowa to na pewno nie jest dwuletnie studium tłumaczenia, ale to już Martyna może więcej powiedzieć na ten temat :)

Może lepiej, żeby na ten temat wypowiedział się ktoś, kto na tej specjalizacji naprawdę JEST, a nie włóczy się od września po świecie ;-)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Maj 18, 2008, 10:23:55 am
A specjalizacja tłumaczeniowa to na pewno nie jest dwuletnie studium tłumaczenia, ale to już Martyna może więcej powiedzieć na ten temat :)

Może lepiej, żeby na ten temat wypowiedział się ktoś, kto na tej specjalizacji naprawdę JEST, a nie włóczy się od września po świecie ;-)

w sumie.. Co fakt, to fakt :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Maj 22, 2008, 09:51:32 am
Hej! dzięki Wam wsyztskim za pomoc, jakby co, to już wiem, kogo mogę z dobrym skutkiem pomęczyć;) Pozdrawiam!
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Lipiec 14, 2008, 06:02:53 pm
jeszcze jedno: bo dziś właśnie byłam złożyć papiery... I collegium paderevianum nie zachwyca - stąd pytanie: gdzie właściwie odbywa się większość zajęć?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Lipiec 14, 2008, 11:06:31 pm
Jeśli Pavianum nie zachwyca, to pozostałe budynki to już tylko obraz nędzy i rozpaczy 8)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Lipiec 15, 2008, 05:10:14 pm
I collegium paderevianum nie zachwyca

Jak nie zachwyca, skoro zachwyca?  :lol:

Jeśli Pavianum nie zachwyca, to pozostałe budynki to już tylko obraz nędzy i rozpaczy 8)

No nie przesadzajmy, może tylko nędzy ;) Czasem bywa przyjemnie :D
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Lipiec 15, 2008, 09:13:19 pm
No ja nie wiem, czy wisząca na Piłsudskiego kartka z treścią "wychodzenie na balkon grozi śmiercią lub kalectwem" to jest bardziej nędza, czy bardziej rozpacz ;-)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Judyta_Rodacka w Lipiec 16, 2008, 10:09:02 am
Ok  :lol: wygrałaś  :lol: :lol: :lol:
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Goc w Lipiec 16, 2008, 11:22:07 am
Na pewno rozważania "rozpacz czy nędza" bardzo zachęcają świeżo upieczonych studentów do studiowania w IFA 8)
(Ale drożdżówki z serem w Syfiankach na pewno zachęcą :D)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Antoniak w Lipiec 16, 2008, 12:56:58 pm
co tam budynki, ważna ekipa :D
no a poza tym wykłady odbywają się w super hiper audimaxie :P
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ewa Kilar w Lipiec 29, 2008, 11:04:57 am
cześć wszystkim, od tego roku zaczynam studia na IFA i mam takie pytanie, jaki podręcznik jest używany z Integrated Skills?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Karolina Kopczyńska w Lipiec 30, 2008, 10:03:55 am
Na pierwszym roku zrobiliśmy Upstream Advanced (z czerwoną okładką  8))
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Ewa Kilar w Lipiec 30, 2008, 12:50:55 pm
ok dzięki za informacje  :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Lipiec 31, 2008, 01:50:52 pm
robiliśmy go w liceum:/ przynajmniej nie będę mieć zad domowych :)
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Kasia Szeremeta w Lipiec 31, 2008, 03:25:15 pm
Upstream Advanced przerabia sie samemu w domu i co jakis czas na Oral skills sa testy sprawdzajace poziom opanowania zawartego w nim slownictwa, wiec tradycyjnie rozumianych zadan domowych z nim zwiazanych nie ma.
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: real_ziplock w Sierpień 18, 2008, 12:32:44 pm
Studenci I roku studiów I stopnia lub jednolitych studiów magisterskich mogą ubiegać się o miejsce w domu studenckim poprzez złożenia wniosku z kompletem w/w dokumentacji do dnia 5 września 2008 r. w sekretariatach wydziałów zajmujących się pomocą materialną.

To będzie pytanie ciemniaka, ale niech mi tam:): to gdzie mam iść? mogę iść do ifa, do sekretariatu i tam?
Tytuł: Odp: Studia w IFA
Wiadomość wysłana przez: Martyna Szczepaniak w Sierpień 18, 2008, 06:59:00 pm
Na Mickiewicza 3. Sama się tam jutro wybieram:)