CHARAKTERYSTYKA STUDIÓW I GŁÓWNE ZAŁOŻENIA DOTYCZĄCE PROGRAMU

Studia pierwszego stopnia trwają trzy lata (6 semestrów), kończą się nadaniem tytułu licencjata filologii germańskiej; absolwent otrzymuje go na podstawie złożonego egzaminu licencjackiego (licencjat filologiczny). Przedmiotem studiów jest przede wszystkim poznawanie w szerokim zakresie języka niemieckiego, literatury, kultury i historii krajów niemieckiego obszaru językowego. Ponadto filologiczne studia pierwszego stopnia dają studentom ogólną wiedzę humanistyczną, przygotowują ich do podjęcia dalszego kształcenia na studiach drugiego stopnia oraz - wprowadzając ich w warsztat pracy naukowej - umożliwiają również podjęcie samodzielnej pracy badawczej.

Do programu studiów pierwszego stopnia na kierunku filologia germańska dołączony jest program Zawodowego Kształcenia Nauczycielskiego wraz z objaśnieniem zasad jego funkcjonowania. Minimalny okres potrzebny do zaliczenia wszystkich kursów objętych tym programem wynosi 5 semestrów, zaleca się więc rozpoczęcie kształcenia w czasie studiów licencjackich w ramach zajęć opcjonalnych.

Nauka języka na kierunku filologia germańska o profilu literackim i językoznawczym rozpoczyna się na poziomie zaawansowanym. Kanon zajęć obowiązkowych dla wszystkich studentów obejmuje przedmioty ogólne, podstawowe i kierunkowe w wymiarze godzin podanym w załączonym programie studiów. Językiem wykładowym na przedmiotach podstawowych i kierunkowych jest język niemiecki; zajęcia z przedmiotów ogólnych prowadzone są w języku polskim. Ponadto student część programu studiów kształtuje samodzielnie, mając do dyspozycji przedmioty spoza kanonu, tzw. zajęcia opcjonalne. Wybiera je:
-   z aktualizowanej co roku listy proponowanej przez Instytut Filologii Germańskiej;
- z programu zajęć prowadzonych w innych instytutach UJ w bardzo szeroko rozumianej dziedzinie nauk humanistycznych. Przedmioty z tej grupy (opcjonalne) mogą być prowadzone w języku polskim lub niemieckim.

W ciągu trzech lat studiów pierwszego stopnia student zobowiązany jest zebrać w sumie min. 180 punktów ECTS oraz min. 2000 godzin zajęć – z wszystkich przedmiotów obowiązkowych i opcjonalnych liczonych łącznie.

W ciągu jednego roku akademickiego student zobowiązany jest do zebrania 60 punktów ECTS (zasady i procedury określa Regulamin Studiów obowiązujący w UJ). Program studiów pierwszego stopnia na kierunku filologia germańska o profilu literackim i językowym zakłada następującą zasadę progresji:
- program dla I roku studiów uwzględnia 54 punkty ECTS w ramach zajęć obowiązkowych, 6 punktów (=10%) w ramach zajęć opcjonalnych;
- dla II roku odpowiednio 45 i 15 (=25%) punktów ECTS;
- dla III roku odpowiednio 36 i 24 (=40%) punktów ECTS.

Lista przedmiotów opcjonalnych uwzględnia w zasadzie 4 podstawowe dziedziny: literaturoznawstwo, językoznawstwo, przekładoznawstwo i kulturoznawstwo oraz – głównie dla studentów, którzy podjęli Zawodowe Kształcenie Nauczycielskie – dydaktykę.
Do wykazu przedmiotów obowiązkowych dla każdego roku studiów dołączamy osobną listę przedmiotów opcjonalnych, zalecanych głównie dla studentów danego roku. Przedmioty opcjonalne realizowane są w blokach 30 godz. po 3 punkty ECTS lub 2 x 30 godz. i wtedy 2 x 3 punkty ECTS, każdy kurs/moduł kończy się egzaminem lub jakąś formą pisemnej ewaluacji. Przedmioty opcjonalne nie są przypisane do konkretnego semestru. Dla każdego roku studiów podajemy minimalne wymagania dotyczące wyboru przedmiotów opcjonalnych, tzn. określamy dziedziny, z których student musi wybrać określoną ilość przedmiotów.



Informacje dla kandydatów  •  HOME