Znów ta Japonia!?

Trzecia edycja cyklu wykładów z Japonią w tle

Po raz kolejny mamy wielką przyjemność zaprosić Was na wykłady studenckie z cyklu "Znów ta Japonia?!"

------

Zachęceni sukcesem poprzednich edycji, również tym razem opowiemy o Japonii znanej i (zdecydowanie częściej) mniej znanej, Japonii wciąż fascynującej nas na nowo.

W tym semestrze zróżnicowanie tematów jest wyjątkowo duże, dlatego każdy powinien znaleźć coś, co go zainteresuje. Mamy nadzieję na Wasze liczne przybycie!

A co dokładnie przygotowali nasi prelegenci?

6.11 Krzysztof Pluszyński
Polska drugą Japonią? Może lepiej nie... Sytuacja ekonomiczna Japonii u progu nowego wieku

20.11 Jordan Dębowski
Game industry. O hydrauliku, hikikomori i wirtualnych ślicznotkach

4.12 Joanna Świt
Tęczowa Japonia. Męska miłość, trans celebryci i inne queer historie

18.12 Eriko Yamaki, gościnnie
Nie tylko kimono czy Goth Loli! Najnowsza moda młodzieżowa w Japonii

8.01 Łukasz Bardaliński, gościnnie
Jeśli nie Honda, to co? O japońskiej motoryzacji słów kilka

Wykłady jak zawsze odbywają się we wtorki, o 18.30 w Kolanku No 6, na ul Józefa 17.

Plakat można znaleźć pod TYM adresem.

Raz jeszcze, serdecznie zapraszamy!

-----

Murzasichle 2012

International Japanese Studies Workshops

------

Czym jest "Kappa"?

Koło japonistów UJ "Kappa" powstało w 2008r., w celu rozpropagowania wiedzy o Japonii, jej języku i kulturze oraz wzmocnieniu współpracy z innymi placówkami zajmującymi się badaniami japonistycznymi. W roku 2009 "Kappa" była organizatorem pierwszej edycji międzynarodowych warsztatów japonistycznych "Murzasichle 2009", które zostały bardzo ciepło odebrane przez wszystkich uczestników. Co więcej, dzięki współpracy z mgr Takedą oraz członkami stowarzyszenia herbacianego "SENSHINKAI Chadou Urasenke Tankoukai Cracow", koło wprowadziło dodatkowe zajęcia z zakresu kultury Japonii. Aktualnie obejmują one: shodou, kitsuke, ikebanę oraz ceremonie herbacianą, w niedługim czasie, koło planuje rozszerzyć zasięg powyższych poza obręb samej japonistyki.

Na dzień dzisiejszy koło liczy sobie sześćdziesięciu trzech członków.

------

Co zrobiliśmy w roku akademickim 2009/2010?

1. Zorganizowaliśmy Międzynarodowe Warsztaty Japonistyczne Murzasichle 2010, w których wzięło udział 6 uniwersytetów polskich i zagranicznych: z Poznania, Torunia, Pragi, Bochum, Bratysławy i Krakowa. Warsztaty miały miejsce w dwóch lokacjach – w Krakowie, gdzie odbyły się wykłady oraz warsztaty kulturowe przygotowane przez Muzeum Manggha; oraz w Murzasichle, gdzie odbyły się zajęcia z języka japońskiego, warsztaty prowadzone przez wykładowców jak i studentów z różnych dziedzin związanych ze studiami japonistycznymi oraz część integracyjna. Aktualnie trwają również pracę nad wydaniem publikacji, będącej zbiorem referatów przedstawionych w czasie warsztatów.

2.Byliśmy wśród reprezentantów wydziału filologicznego w czasie Festiwalu Nauki, gdzie członkowie przedstawiali różne umiejętności związane z kulturą Japonii i jej językiem.

3. Uczestniczyliśmu także w dniu otwartym UJ, na którym zaprezentowany został nasz Zakład Japonistyki i Sinologii oraz krótko przybliżyliśmy przyszłym studentom kulturę Japonii.

4. Wraz z Zakładem Japonistyki współorganizowaliśmy pożegnanie pani Kayo Uryuu wolontariuszki z Fundacji Japońskiej.