INSTYTUT FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ
 
 
Krakowsko-Wileńskie Studia Slawistyczne

 
   
 
  Strona główna

„Krakowsko-Wileńskie Studia Slawistyczne: Seria poświęcona starożytnościom słowiańskim”

Wydawnictwo ukazuje się w ramach współpracy slawistów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Wilnie. Inicjatorami serii i jej redaktorami naukowymi są Aleksander Naumow i Sergejus Temčinas. Sekretarzem Redakcji jest Jan Stradomski. Publikacje stanowią monografie i tomy zbiorowe, prezentujące wyniki badań nad dawną tradycją piśmienniczą Słowian, ze szczególnym uwzględnieniem literatury i kultury dawnego państwa polsko-litewskiego. Wśród autorów testów publikowanych w KWSS znaleźli się zarówno wybitni paleoslawiści o ugruntowanej już światowej renomie, jak i początkujący mediewiści, którzy zaprezentowali wyniki swoich badań na tym, cieszącym się już uznaniem specjalistów, forum. Po okresie pewnej nieregularności wydawniczej seria ukazuje się w postaci roczników, jako stała publikacja IFS UJ.

Dotychczasowe tomy KWSS:

  • Aleksander Naumow, Wiara i historia. Z dziejów literatury cerkiewnosłowiańskiej na ziemiach polsko-litewskich, [= KWSS, T.1], Kraków 1996.
Rozpoczynająca serię KWSS monografia jest podsumowaniem wieloletnich badań Aleksandra Naumowa nad kulturą piśmienniczą obywateli obrządku wschodniego, zamieszkałych w granicach dawnego państwa polsko-litewskiego. Książka obejmuje cykl studiów poświeconych działalności literackiej i cerkiewnej wybitnych przedstawicieli kultury prawosławnej i unickiej dawnej Rzeczypospolitej oraz uwagi nad materiałem liturgicznym rękopisów cerkiewnosłowiańskich w zbiorach polskich. Publikacja ukazała się w 400-lecie ogłoszenia Unii Brzeskiej i narodzin metropolity kijowskiego Piotra Mohyły.
  • Krakowsko-Wileńskie Studia Slawistyczne. Tom 2, pod red. Sergejusa Temčinasa, Kraków 1997.
Znaczna część studiów drugiego tomu serii poświęcona jest wileńskim kolekcjom rękopisów i starych druków obejmujących tradycje religijne prawosławnej, unickiej, katolickiej, protestanckiej i muzułmańskiej ludności Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Omówieniu poddano liczne źródła pisane w najczęściej używanych w Wielkim Księstwie Litewskim językach – cerkiewnosłowiańskim, tzw. „ruskiej mowie”, polskim oraz greckim. Publikacja zbiorowa, dedykowana prof. N.B. Tichomirowowi z okazji jubileuszu, ukazała się w czasie obrad XII Międzynarodowego Kongresu Slawistów w Krakowie (27 VIII-2 XI 1998).
  • Krakowsko-Wileńskie Studia Slawistyczne. Tom 3, pod red. W. Stępniak-Minczewej, A. Naumowa, Kraków 2001.
Kolejny tom zbiorowy, przygotowany przez badaczy polskich, litewskich, rosyjskich, bułgarskich, macedońskich i amerykańskich, w którym, oprócz tradycyjnej tematyki piśmiennictwa i kultury dawnego państwa polsko-litewskiego, pojawiły się także prace o tematyce paleoslawistycznej. Godne uwagi są edycje nowo odkrytych lub rzadkich tekstów cerkiewnosłowiańskich; wprowadzono również dział recenzji i omówień.
  • Krakowsko-Wileńskie Studia Slawistyczne. Tom 4, pod red. M. Kuczyńskiej, W. Stępniak-Minczewej, J. Stradomskiego, Kraków 2009.
Praca zbiorowa zawierająca studia o szerokim wachlarzu tematycznym – od literatury homiletycznej, poprzez hagiografię, ikonografię, historię, aż po zagadnienia współczesnej myśli ekumenicznej. Publikacje utytułowanych już w dziedzinie, ale też i debiutujących dopiero badaczy łączy wspólnie zainteresowanie i fascynacja szeroko rozumianą kulturą Słowian. Tom dedykowany prof. A. Naumowowi z okazji sześćdziesiątych urodzin zawiera również chronologiczny wykaz tłumaczeń z literatury cerkiewnosłowiańskiej, które ukazały się w Polsce w latach 1952-2007.
  • Сергей Ю. Темчин, Исследования по кирилло-мефодиевистике и палеославистике, [= KWSS, T.5], Kraków 2010.
Kolejna książka monograficzna w serii KWSS stanowi zbiór studiów nad najstarszymi zabytkami piśmiennictwa cyrylickiego dawnych Słowian prawosławnych. Materiał źródłowy i tematyka znajdujących się w pracy artykułów wykracza poza obszar tradycji literackiej I. Rzeczypospolitej i obejmuje swym zasięgiem tereny średniowiecznych Bałkanów i Rusi Kijowskiej.

 
  Dyrekcja  
  Sekretariat  
  Biblioteka  
  Pracownicy naukowi  
  Katedry  
  Studia - Rekrutacja  
  Program studiów  
  Harmonogram  
  Regulamin studiów  
  Kalendarz studencki  
  Koło naukowe  
  Aktualności/Ogłoszenia