INSTYTUT FILOLOGII SŁOWIAŃSKIEJ
 
 
Studia licencjackie

 

 

 
   
 
  Strona główna

UWAGA! Od roku akad. 2007/2008 studia zmieniają profil z kierunku: FILOLOGIA
na kierunek: KULTUROZNAWSTWO

Program studiów

Studia kulturoznawcze poświęcone kulturze i językom Słowian mają w swym założeniu kształcić specjalistów w zakresie szeroko pojętej kultury wszystkich narodów słowiańskich, specjalistów wykazujących się dobrą znajomością jednego, lub dwóch wybranych języków słowiańskich. Program studiów obejmuje wszystkie przedmioty kształcenia ogólnego oraz podstawowe spełniające standardy nauczania na kierunku kulturoznawstwo. Studenci będą mieli przede wszystkim możliwość zapoznania się z dwoma odmiennymi modelami kultury – zachodnim, łacińskim oraz bizantyjskim – na bazie których ukształtowały się kultury narodowe poszczególnych narodów słowiańskich. Zjawiska kulturowe u Słowian przedstawione zostaną zarówno w ujęciu historycznym, jak też z perspektywy współczesnych zjawisk i problemów z dziedziny socjologii i geografii kultury.

Studenci mają możliwość nauki dwóch języków słowiańskich od podstaw: jednego z grupy języków zachodniosłowiańskich, tzn. czeskiego lub słowackiego oraz jednego z grupy języków południowosłowiańskich, tzn. bułgarskiego, serbskiego lub chorwackiego. Studia kończą się obroną pracy licencjackiej.

Niestacjonarne studia licencjackie (wcześniej Zaoczne studia Licencjackie) prowadzone są w IFS od 2000 roku. Od roku akad. 2007/2008 zmienione zostały z kierunku filologicznego na kulturoznawczy.

Dotychczas najbardziej popularnymi były języki słowacki i chorwacki, dlatego też przez kilka lat prowadzone były zajęcia z tych właśnie języków. Od roku akademickiego 2006/2007 otworzyliśmy licencjat z językiem czeskim i chorwackim. Oferta programowa i propozycje języków nauczanych na studiach I stopnia uzależniona jest od zgłoszeń. Do otwarcia grupy językowej wymagana jest liczba 10-12 osób. Podział na grupy językowe dokonany zostanie na pierwszym spotkaniu!

Tryb studiów

Studia organizowane są przez Instytut Filologii Słowiańskiej, który zapewnia sale dydaktyczne.
Zajęcia odbywają się od godz. 13.15 oraz w soboty od godz. 8.15 do godz. 15.00.
Nad kształtem programu i jego realizacją czuwa Rada Programowa, w skład której wchodzą: prof. dr hab. M. Dąbrowska, prof. dr hab. A. Naumow, dr hab. M. Papierz, dr Wanda Stępniak-Minczewa (kierownik studiów).

Studia są odpłatne - 3200 zł za dwa semestry.

Trzyletni program studiów, kończy się pracą licencjacką, na podstawie której absolwenci otrzymują tytuł licencjata ze specjalnością: Kultura i języki Słowian.

Cel studiów

Studia mają na celu przygotowanie specjalistów w różnych dziedzinach kontaktów między Polską a Czechami, Słowacją, Chorwacją, Serbią, Bułgarią oraz Bośnią i Hercegowiną w wymiarze kulturalnym i społecznym. Umożliwiają one studentom zdobycie wiedzy na temat współczesnych krajów słowiańskich i ich historii, kultury, życia społeczno-politycznego, literatury i filozofii. Dają także możliwość opanowania w stopniu średnio-zaawansowanym dwu wybranych języków słowiańskich: zachodniosłowiańskiego (czeski, słowacki) i południowosłowiańskiego (chorwacki, serbski, bułgarski).

Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w firmach turystycznych, wydawnictwach, administracji, służbach celnych, itd., zaś osoby kontynuujące studia na II stopniu kulturoznawczych studiów niestacjonarnych także jako tłumacze.

Ważne miejsce powinien zająć język danego regionu. Nauczanie języka związanego z kierunkiem studiów przewiduje się w wymiarze 60 godzin w semestrze.

Kontakt:

Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego
31-120 Kraków
Al. Mickiewicza 9
tel. 012/633-63-77 w. 2306
012/422-78-82
fax. 012/422-78-82
Kontakt: ifslow (at) vela.filg.uj.edu.pl

Studia licencjackie:
Kontakt: wanda.stepniak-minczewa (at) uj.edu.pl

 
  Dyrekcja  
  Sekretariat  
  Biblioteka  
  Pracownicy naukowi  
  Katedry  
  Studia  
  Program studiów  
  Harmonogram  
  Regulamin studiów  
  Kalendarz studencki  
  Koło naukowe  
  Aktualności/Ogłoszenia