lip 01

Szanowni Państwo Dyrektorzy Instytutów, Szanowni Państwo Kierownicy Zespołów Badawczych ds. Tradosa,

Na prośbę p. Prodziekan dr hab. Z. Berdychowskiej pragnę poinformować, że sympozjum szkoleniowe dot. obsługi i możliwości programów z rodziny SDL Trados odbędzie się w dniach 06.07 oraz 07.07 w godz. 9.00-14.00 w wydziałowej pracowni komputerowej przy ul. Czapskich 4 (II p., sala 207).

Ponieważ rzecz dzieje się dość szybko i poniekąd spontanicznie nie przesyłam Państwu szczegółowego opisu szkolenia. Chcę jednak poinformować, że jest ono skierowane przede wszystkim do osób, które z programami z rodziny Trados i SDLX do tej pory nie miały wcale lub wiele do czynienia, a chciałyby zacząć go wykorzystywać w swej pracy dydaktycznej lub tłumaczeniowej. Celem „sympozjum” jest zapoznanie uczestników z elementami składowymi pakietu SDL Trados i podstawowymi możliwościami, jakie stwarza jego stosowanie. Nasze spotkania mają ma mieć charakter przede wszystkim praktyczny, a zatem po ich zakończeniu każdy uczestnik powinien posiąść podstawowe umiejętności w zakresie:

  • Tworzenia i obsługi tzw. pamięci tłumaczeniowych (TM) w programie Translator’s Workbench
  • Tłumaczenia dokumentów tekstowych przy użyciu makr SDL Trados w programie MS Word.
  • Tłumaczenia plików o rozszerzeniach innych niż *.doc (MS Word) w programie TagEditor.
  • Tworzenia pamięci tłumaczeniowych (TM) w oparciu o istniejące już tłumaczenia w programie WinAlign
  • Tłumaczenia plików/dokumentów przy użyciu programu SDLX.

Ponadto uczestnicy powinni mieć możliwość indywidualnych ćwiczeń na konkretnych tekstach (przewiduję krótkie teksty z zakresu prawa UE lub wybraną stronę internetową), tak by możliwe było konsultowanie wątpliwości i zadawanie pytań w odniesieniu do konkretnych problemów.

Jeśli starczy czasu, dodatkowo poznamy krótko program SDL MultiTerm oraz poinformuję o nowej wersji SDL Trados Suite 2009.

Nie jest to obowiązkowe, ale zachęcam, by każdy uczestnik zabrał ze sobą pendrive. Może, choć nie musi się przydać.

Uprzejmie proszę Państwa o przekazanie informacji na temat spotkań szkoleniowych osobom uczestniczącym w Państwa projektach badawczych i zachęcenie do udziału.

Proszę o zgłaszanie osób, które będą uczestniczyć w sympozjum mailem na adres zary@interia.pl.

Z pozdrowieniami
Pawel Zarychta
Instytut Filologii Germańskiej

Autor Łukasz Bieńkowski



Odpowiedz

Musisz się  zalogować żeby skomentować ten post.