NAUCZANIE JĘZYKA


W nowym programie studiów kładziemy duży nacisk na praktyczne nauczanie języka szwedzkiego, ponieważ to właśnie znajomość języka stwarza podstawę do studiowania kultury danego kraju. Celem praktycznych zajęć językowych jest nie tylko zapewnienie wysokiego stopnia opanowania języka, lecz także poszerzanie wiedzy o społeczeństwie szwedzkim i życiu kulturalnym w Szwecji.

Nauczanie języka szwedzkiego rozpoczyna się od poziomu początkowego. Zakłada się, że po pięciu latach studiów (10 semestrach) studenci posiądą sprawność językową w stopniu odpowiadającym poziomowi C2 w skali przyjętej przez Radę Europy, co umożliwia im napisanie pracy magisterskiej po szwedzku. Obok szwedzkiego studenci uczą się również języka niemieckiego. Łączna liczba godzin języka szwedzkiego w ciągu pięciu lat studiów wynosi 1170, natomiast niemieckiego 720.

Z naszych doświadczeń wynika, iż studenci cenią sobie dużą liczbę praktycznych zajęć językowych oraz doceniają poziom nauczania języka szwedzkiego. Dla większości z nich sprawą priorytetową jest zdobycie umiejętności językowych na wysokim poziomie. Rola nauczania języka zwiększa się także w związku z tym, że coraz więcej absolwentów znajduje pracę w firmach i innych instytucjach skandynawskich. Wielu z nich wykonuje zawód tłumaczy przysięgłych, jak również coraz częściej tłumaczy szwedzką literaturę piękną.
Efektywne nauczanie języka szwedzkiego umożliwia Zakładowi Filologii Szwedzkiej pomoc Instytutu Szwedzkiego, który zapewnia naszej jednostce pomoce naukowe i sprzęt dydaktyczny. Dzięki wsparciu Instytutu Szwedzkiego nasi studenci otrzymują również możliwość pogłębienia swoich umiejętności językowych w Szwecji. Większość z nich otrzymuje stypendia na pobyt w szwedzkich uniwersytetach ludowych i – coraz częściej – na uniwersytetach w Lundzie, Sztokholmie i Uppsali. Kilkoro spośród naszych absolwentów otrzymało stypendia doktoranckie i kontynuuje studia na uniwersytetach szwedzkich.

Zakład bierze ponadto udział w europejskim programie wymiany stypendialnej ERASMUS. Nasi wykładowcy zaangażowani byli również w międzynarodowy projekt NISSE, którego owocem jest materiał dydaktyczny Svenska över gränserna, kurs języka szwedzkiego z wykorzystaniem najnowszych metod dydaktycznych. Praca nad projektem dała nam nowe doświadczenia, przydatne w nauczaniu języka.



Powstanie i rozwój   •  Struktura zakładu  •  Program studiów  •  Biblioteka  •  Informacje dla kandydatów  •  Adres  •  HOME