Sokrates – mędrzec czy mąciciel? Debata starożytnicza

Koło naukowe filologów klasycznych UJ wraz z sekcją Filozofii Aten, Jerozolimy i Aleksandrii KNSF UJ pragną zaprosić wszystkich zainteresowanych na pierwszą debatę starożytniczą „Czy demokracja ateńska sprawiedliwie skazała na śmierć Sokratesa?”, która odbędzie się w Auditorium Maximum 28 listopada 2018 roku o godzinie 19:00. Filologię klasyczną reprezentować będzie dr hab. Joanna Janik, a filozofię – dr Michał Bizoń. Serdecznie zapraszamy!

Działalność koła w roku akademickim 2017/18

Po rocznej przerwie wracamy do regularnego pisania – w tym poście krótko podsumujemy dotychczasową działalność koła w roku akademickim 2017/2018.

W roku 2017 pierwszym ważnym wydarzeniem zorganizowanym przez koło był wyjazd członków do Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć „Listy do Mileny” Franza Kafki oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

20 grudnia 2017 zostało zorganizowane tradycyjne spotkanie wigilijne profesorów, studentów, absolwentów i doktorantów IFK UJ, które uświetniła inscenizacja „Tajemnej historii” Donny Tartt w wykonaniu studentów UJ. Po spektaklu nastąpiło podzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd.
Inscenizację można obejrzeć tutaj.

Działalność koła nie sprowadziła się jednak tylko i wyłącznie do kwestii artystycznych: w marcu 2018 koło naukowe wspólnie z opiekunem koła prof. Krzysztofem Bielawskim oraz dr Jackiem Hajdukiem zorganizowało warsztaty „Grecja archaiczna i klasyczna: teksty kultury w badaniach terenowych”, które odbyły się w Grecji. Wraz ze studentami z Uniwersytetu w Czangczun i Uniwersytetu im. Heinricha Heinego w Düsseldorfie mieliśmy okazję zwiedzić Ateny, Korynt, Epidauros oraz Mykeny, a podczas wizyt każdy z uczestników wygłosił przygotowany wcześniej przez siebie referat.
Dopełnieniem wyjazdu był wernisaż, na którym został zaprezentowany film dokumentujący warsztaty, jak i wystawa zdjęć oraz poczęstunek. W wernisażu wzięła udział Dziekan Wydziału Filologicznego UJ Pani prof. Elżbieta Górska oraz Dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej UJ, Pan prof. Jerzy Styka, jak i opiekunowie warsztatów oraz uczestnicy i studenci IFK UJ.
Film podsumowujący warsztaty można obejrzeć tutaj.

5 kwietnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie odbyło się uroczyste czytanie dzieł Owidiusza z okazji 2000. rocznicy śmierci poety. Oprócz czytania fragmentów wierszy poety dr Aleksandra Klęczar oraz dr Jacek Hajduk wygłosili wykłady poświęcone twórczości i recepcji artysty.

Ostatnim wydarzeniem wartym wspomnienia był udział członków koła w Festiwalu Nauki 2018 na Rynku – studenci zorganizowali czytanie metryczne w języku staro- i nowogreckim oraz w języku łacińskim – restitutą oraz eklezjastą. Oprócz reprezentowania IFK UJ został zorganizowany także konkurs wiedzy o starożytnej Grecji i Rzymie dla dzieci i dorosłych.

Mamy nadzieję, że nadchodzący rok akademicki okaże się równie owocny dla działalności koła :)

„Odysse 24!”

Dnia 24-ego marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie, studenci Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego zorganizowali wspólne czytanie Odysei Homera w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Odysse 24!”.

Projekt miał na celu przybliżenie licealnej młodzieży eposu Homera oraz pokazanie im, jak czynili to kiedyś starożytni. Odczyty były naprzemienne, raz w języku starogreckim, a a następnie tłumaczone na język polski. Punktem centralnym uroczystości był wykład dr Aleksandry Klęczar pt. Po co dziś Homer?

Wszystkim zaangażowanym w organizację tego dnia oraz wszystkim gościom serdecznie dziękujemy. Mamy również nadzieję, że tego typu przedsięwzięcie uda się powtarzać cyklicznie.

Zdjęcia

Warsztaty naukowe w Grecji

W dniach 24-29 kwietnia w Grecji odbyły się warsztaty Koła Naukowego Filologów Klasycznych UJ z udziałem studentów z Northeast Normal University of Changchun w Chinach, z którym nasz instytut nawiązał w tym roku współpracę. Uczestnicy przygotowali referaty dotyczące miejsc, które zwiedzali, by przybliżyć innym wiedzę związaną z językoznawstwem, kulturą i historią regionu. Ponadto, mieli oni okazję wysłuchać wykładów prof. Apostolosa Athanassakis’a, filologa klasycznego, który przewodniczy badaniom na temat epoki hellenistycznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara. Przewodnikami warsztatów byli wykładowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Krzysztof Bielawski i dr hab. Lech Trzcionkowski.
Takie warsztaty są już tradycją Koła Naukowego Filologów Klasycznych UJ, którą z pewnością będziemy się starali utrzymać.

Zachęcamy również do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdu:
warsztaty w Grecji- fotorelacja

Starożytne języki i pisma Europy: Trakowie

Koło Naukowe Filologów Klasycznych UJ serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład Profesora Wojciecha Sowy „Starożytne języki i pisma Europy: Trakowie”. Wykład odbędzie się 08.12, tj wtorek, o godzinie 18:30, w kawiarni „Cudowne Lata” na ulicy Garncarskiej 5.

Po wykładzie zapraszamy również na spotkanie koła.

 

Spotkanie Wigilijne

Koło Naukowe Filologów Klasycznych UJ serdecznie zaprasza na
 Spotkanie Wigilijne Instytutu Filologii Klasycznej UJ,
które odbędzie się 18 grudnia (środa) 2013 r. o godz. 16.30 w sali nr 0072.
Będzie to wspaniała okazja do tego, aby spotkać się,
przełamać się opłatkiem oraz złożyć sobie życzenia świąteczne i noworoczne.
Spotkanie umili przedstawienie studentów filologii klasycznej,
śpiewanie kolęd w języku łacińskim oraz słodki poczęstunek.spotkanie wigilijne

Wegetarianizm w starożytności

Serdecznie zapraszamy na referat Damiana Miszczyńskiego, który opowie
o wegetarianizmie w starożytności. O tym, na jakim gruncie wegetarianizm się narodził
i czym był motywowany już ponad 2500 lat temu oraz jak ewoluowało podejście do niego
i argumentacja w kolejnych wiekach.Wegetarianizm w starożytności
Trzonem wystąpienia będzie przedstawienie argumentacji Plutarcha (ok. 50 – ok. 125)
i Porfiriusza (ok. 232 – ok. 305), zawartej w nietłumaczonych na język polski pismach
„O jedzeniu mięsa” (Peri sarkofagias) i „O powstrzymywaniu się od jedzenia zwierząt” (Peri apoches empsychon).

 Spotkanie odbędzie się 5 grudnia 2013 r. o godz. 17.00 w sali 0094 WMiI UJ.

Szczegółowe informacje również na naszej stronie facebook.

Officina Translationis

officinaKochasz antyczną literaturę?
Sam piszesz?
 
Chciałbyś tłumaczyć?

Weź udział w warsztatach tłumaczeniowych!
Magdalena Pabisiak, znakomity tłumacz dawnej literatury,
opowie o tajnikach pracy nad przekładami już w listopadzie.

Wystarczy wysłać zgłoszenie: officinatranslationis@gmail.com

Walne Zgromadzenie

Decyzją Walnego Zgromadzenia przyjęty został projekt nowego Statutu KNFK UJ, który wejdzie w życie w momencie akceptacji przez Dział Nauczania UJ.

Dokument wkrótce będzie można pobrać z naszej strony internetowej.

Równocześnie informujemy, że wybrany został Zarząd Koła na przyszły
rok akademicki 2013/14, który działać będzie już od 1 lipca 2013 r. w składzie:

Przewodniczący: Michał Warzocha
Wiceprzewodnicząca: Aleksandra Dytkowska
Sekretarz/Skarbnik: Zofia Wysocka

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy naukowej i organizacyjnej!